Pracovníci Štátnej ochrany prírody SR a Správy Tatranského národného parku (TANAP) pokosili Hozelské slaniská v Hôrke (okres Poprad). Rastie tam viacero vzácnych, chránených a ohrozených druhov.
Informoval o tom na sociálnej sieti národný park, do ktorého správy sa lokalita v roku 2020 dostala. Ide o územie s výmerou viac ako 0,6 hektára s výskytom vzácneho biotopu karpatských travertínových slanísk.
Starostlivosť o časť územia európskeho významu
Mnohé z tamojších rastlín sú na hranici vyhynutia, a preto si podľa Správy TANAP-u vyžadujú jej pozornosť prostredníctvom ochrany vhodného biotopu.
„Územie by bez pravidelnej starostlivosti postupne degradovalo a zarastalo. Na neobhospodarovaných plochách sa uplatňujú konkurenčne silnejšie druhy,“ vysvetlila.
Potápači vylovili zo Štrbského plesa najviac kíl odpadu. Čo všetko ležalo na jeho dne? (foto)
Celú plochu tak pokosili, biomasu pohrabali a odviezli do kompostárne, kde bude premenená na opätovne použiteľný substrát. Takto podľa TANAP-u vyzerá praktická starostlivosť o časť územia európskeho významu.
Kde vzniká biotop?
Biotop vzniká podľa ochranárov hlavne v okolí minerálnych prameňov, kde je zvýšená akumulácia solí.
„Na zasolených pôdach našli vhodné podmienky pre existenciu slanomilné druhy. Teda fyziologickými, morfologickými i anatomickými vlastnosťami podobné tým, ktoré osídľujú morské pobrežie,“ ozrejmila správa národného parku. Už z názvu je pri nich podľa nej zrejmé, že sú na takéto podmienky prispôsobené.
„Rastú tu druhy ako sivuľka prímorská, skorocel prímorský, barička prímorská. Okrem typických slanomilných druhov tu nájdeme aj druhy vlhkomilné. Môžeme tu nájsť zástupcov z čeľade vstavačovitých – vstavačovec májový či vstavačovec strmolistý,“ konkretizovali ochranári.