Poľnohospodári vítajú jednoduchší výrub drevín, majú však obavy o drancovanie prírody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravá pôda a jej kritická úloha v boji proti klimatickej zmene
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľnohospodári uvítali možnosť jednoduchšie odstraňovať nežiaduce vegetácie z poľnohospodárskej pôdy, ktorú navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ako uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), poľnohospodári sú za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy, nakoľko v posledných rokoch čelili jej úbytkom. SPPK zároveň dodala, že zárasty majú rôzny pôvod a ich veľká časť vznikla poklesom intenzity hospodárenia v krajine.

Nepoznáme presné znenie tejto novely, ale všeobecne môžem skonštatovať, že som za čistenie plôch, v blízkosti ktorých poľnohospodár hospodári. Predchádzalo by sa tak znižovaniu využiteľnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Väčšina poľnohospodárov k tomu pristupuje citlivo, s ohľadom aj na životné prostredie. Na druhej strane ale musíme pravidlá nastaviť skutočne tak, aby nemohli byť zneužité a aby sa príroda okolo nás nedrancovala,“ uviedol Miroslav Štefček podpredseda SPPK.

SPPK doplnila, že bude potrebný aj určitý stupeň regulácie v závislosti od konkrétnej lokality.

Bez akejkoľvek regulácie by naozaj mohli vznikať aj nenávratné environmentálne škody na vzácnych lokalitách alebo biotopoch,“ spresnila komora s tým, že poľnohospodári si plne uvedomujú zodpovednosť za ochranu životného prostredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Štefček
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora