Poľnohospodári začali vyorávať prvú cibuľu. Bez závlah by ju nedopestovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Cibuľa
Plochy cibule prekročili u nás za posledné dva roky tisíc hektárov, jej dovoz vlani klesol o viac ako 40 %. Foto: www.gettyimages.com

Poľnohospodári začali v týchto dňoch vyorávať prvú cibuľu. V odhadoch úrody sú zatiaľ opatrní, nakoľko zber odrôd pestovaných zo semena začne až v auguste. Plochy cibule prekročili u nás za posledné dva roky tisíc hektárov, jej dovoz vlani klesol o viac ako 40 %.

Domácim farmárom sa tak darí postupne z trhu vytláčať zahraničnú konkurenciu. Aj na cibuľu však doliehajú výkyvy počasia, bez závlah by ju v požadovanej kvalite nebolo možné dopestovať. Na dodávky od slovenských producentov sa spolieha väčšina obchodných reťazcov.

Stabilná výmera

Podľa údajov ministerstva pôdohospodárstva sa v minulom roku na Slovensku vyprodukovalo viac ako 34-tisíc ton cibule suchej a viac ako 5-tisíc ton cibule skorej a letnej. Produkcia skorej cibule síce klesla medziročne viac ako trojnásobne, suchej cibule sa však urodilo viac ako dvojnásobok.

Výmera cibule presahovala v minulom roku aj v roku 2019 celkovo tisíc hektárov. V roku 2020 sa skorá a letná cibuľa pestovala na výmere 141 hektárov a suchá cibuľa na 923 hektároch. Aj túto zeleninu aktuálne sužuje sucho.

„Momentálne si vyžaduje cibuľa časté závlahové dávky. Voda je kľúčovým faktorom pri jej pestovaní, bez závlah je jej produkcia nereálna,“ uviedol pre portál NášVidiek.sk pestovateľ z Maduníc pri Piešťanoch Oliver Šiatkovský.

Štátna podpora

Ministerstvo pôdohospodárstva zaradilo špeciálnu rastlinnú výrobu medzi svoje priority. Okrem priamych platieb a eurofondových výziev môžu pestovatelia cibule žiadať o podporu v rámci spoločnej organizácie trhu.

„Ministerstvo pôdohospodárstva poskytuje pestovateľom aj pomoc vo forme úľav na environmentálnych daniach. V minulom roku bola takto podporená cibuľa na výmere 920 hektárov vo výške 53 917 eur,“ informoval tlačový odbor agrorezortu.

Na pomoc štátu sa však poľnohospodári spoliehajú najmä pri závlahách. „Bez štátu možno len veľmi ťažko investovať do existujúcich čerpačiek a modernizácie závlahových systémov,“ hovorí pestovateľ Šiatkovský.

Domáca cibuľa v kurze

Na domácu cibuľu vsadili takmer všetky obchodné reťazce. Domáci reťazec Coop Jednota má v ponuke výlučne slovenskú produkciu, v obchodnej sieti Lidl tvorí podiel domácej cibule 97 %.

„S dodávkami cibule od slovenských pestovateľov problém nemáme. V posledných mesiacoch sme jej výpadky nezaznamenali,“ skonštatoval obchodný riaditeľ Coop Jednota Branislav Lellák.

Na pultoch reťazcov Terno a Kraj tvorí domáca cibuľa 75 %. Po domácej produkcii siaha aj obchodná sieť Billa. „Celoročne máme v ponuke žltú cibuľu od slovenských pestovateľov. Spolupracujeme s profesionálnymi producentami, ktorí sa dokážu popasovať aj s menej priaznivým počasím,“ vysvetlila hovorkyňa reťazca Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Dovoz klesá

Domáca cibuľa postupne vytláča zahraničnú konkurenciu. Cibuľa a šalotka sa v minulom roku na Slovensko doviezla v hodnote 7,5 milióna eur, čo je medziročný pokles o 41,5 %.

Najviac cibule a sadzačky sa k nám doviezlo z Holandska, konkrétne 6 446 ton. Za Rakúska sa na Slovensko sa doviezlo 4 046 ton a z Poľska 2 267 ton tejto zeleniny. Celkovo 1036 ton cibule pochádzalo z Čiech a 711 ton spolu s pórom z Talianska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav LellákKvetoslava KirchnerováOliver Šiatkovský
Firmy a inštitúcie BILLACoop JednotaKrajTerno