Ochrana slovenských spotrebiteľov, dvojaká kvalita potravín či podpora slovenských výrobkov boli hlavnými témami v agrorezorte v roku 2017.
Podpora slovenských potravín, boj s dvojakou kvalitou na celoeurópskej úrovni, lokálne pulty v reťazcoch či systémové opatrenia v lesníctve a rozvoj vidieka. Aj to boli niektoré z opatrení, ktoré počas uplynulého roka realizoval agrorezort v prospech slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva a rozvoja vidieka. Uviedla to v utorok na tlačovej besede pri bilancii roka 2017 vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Podľa ministerky sa poľnohospodárstvo a potravinárstvo stávajú v spoločnosti čoraz dôležitejšou témou.
„Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo získavajú na Slovensku čoraz významnejšie postavenie. Priority ako ochrana pôdy, bezpečnosť a kvalita potravín či rozvoj vidieka sme dostali do centra pozornosti celej spoločnosti. Naše témy, ako dvojaká kvalita potravín a boj za práva spotrebiteľov, zarezonovali aj u najvyšších predstaviteľov Európskej únie. Dokázali sme, že hoci je Slovensko malá krajina, jeho hlas počujú už aj veľké európske štáty. Čelili sme potravinovým škandálom, ako kuracina z Brazílie nakazená salmonelou či holandské vajcia obsahujúce fipronil, no podarilo sa nám včas zasiahnuť a chrániť slovenských spotrebiteľov. Krok po kroku sme napĺňali naše ciele, za čo chcem poďakovať všetkým zamestnancom nášho rezortu, ale aj všetkým spotrebiteľom, ktorí v minulom roku siahli na pultoch po slovenských potravinách,“ povedala Gabriela Matečná.
Výsledky slovenského agrorezortu v roku 2017
Prioritou agrorezortu v roku 2017 bola najmä kvalita a bezpečnosť potravín, najmä v súvislosti so zahraničnými potravinovými škandálmi. V úvodných mesiacoch roka sa rýchlymi opatreniami Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR) podarilo ochrániť slovenské komerčné chovy pred nákazou vtáčej chrípky. Na jar Slovensko ako jeden z prvých členských štátov EÚ upozornilo na problém škodlivého brazílskeho mäsa. Veterinárni a potravinoví inšpektori vykonali veľké množstvo kontrol aj počas škandálu s holandskými vajcami obsahujúcimi fipronil. Okrem toho zrealizovali takmer 45 000 kontrol potravín na všetkých úrovniach potravinového reťazca, hodnotí rok 2017 ministerstvo.
„V parlamente boli schválené dva prelomové poľnohospodárske zákony. Ústavný zákon zadefinoval pôdu ako neobnoviteľný prírodný zdroj, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti. Druhou významnou legislatívnou úpravou je novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorá obmedzí špekulantov a podporí malých a mladých farmárov,“ zhodnotil legislatívne zmeny roku 2017 v agrorezorte predseda poslaneckého klubu SNS v Národnej rade SR Tibor Bernaťák.
Agrorezort sa v roku 2017 zaoberal aj rozvojom vidieka, kde naštartoval čerpanie eurofondov na regionálny rozvoj. Vyhlásených bolo doposiaľ 20 výziev za takmer 1 miliardu eur. Prioritou na rok 2018 v legislatívnej oblasti je pre MPRV SR zákon o veterinárnej starostlivosti a odštartovanie projektu zelenej nafty – systémovej podpory pre poľnohospodárov prostredníctvom daňových úľav.