Slovenskí poľovníci opäť kritizujú ministra životného prostredia Jána Budaja za to, že ich svojimi vyjadreniami nehorázne osočuje a uráža nimi aj Slovenskú poľovnícku komoru (SPK). Konštatoval to tento týždeň hovorca SPK Alojz Kaššák.
Poľovníci chcú byť pre envirorezort partnerom
SPK vo svojom otvorenom liste adresovanom ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (dňa 28.8.2020), vyzvala okrem iného, aby sa vyjadril, či považuje poľovníkov pri riešení aktuálnych problémov súvisiacich s manažmentom populácie medveďa hnedého za partnerov alebo nepriateľov.
Na Slovensku sú premnožené medvede. Budaj by mal prehodnotiť svoj postoj k odstrelu, žiadajú poľovníci
„Namiesto prijatia návrhu korektnej spolupráce budovanej na odbornosti a postupnej eliminácii emócií, si však slovenskí poľovníci a slovenská verejnosť z úst ministra vypočuli ďalšiu nehoráznu lož, keď sa v nedeľu na tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách vyjadril, že: Keby sme nechali chránené živočíchy na rozhodnutia poľovníckej komory, už by sme tu žiadne nemali,“ ozrejmil Alojz Kaššák.
Minister Budaj rýchlo zmenil názor
Podľa poľovníkov na Slovensku ich rukou nevyhynul ani jeden druh zveri a pokiaľ tu bude silná jednotná organizácia ako je tu teraz, ani sa to nikdy nestane. „Naopak, populistickým preferovaním druhovej ochrany vybraných druhov živočíchov, bez relevantných dopadových štúdií na ďalší vývoj biodiverzity len preto, že sú na takéto aktivity pre vybrané organizácie k dispozícii nemalé finančné zdroje, sa dostáva na pokraj vyhynutia nie len hlucháň, hoľniak, drop, ale napríklad aj jarabica, alebo dokonca už aj mravec lesný,“ dodal Kaššák.
Minister Ján Budaj už v júni tohto roka, ale naposledy len pred týždňom prehlásil, že medvede nebudeme usmrcovať, nakoľko sú naším národným bohatstvom.
„Zaujímalo by nás, prečo tak rýchlo zmenil názor a teraz ich už chce nechať usmrcovať členom zásahového tímu Štátnej ochrany prírody SR? Pribudli snáď za taký krátky čas problémové medvede? Čo však považujeme za úplnú demagógiu a zavádzanie verejnosti je usmrtenie medveďov bez účasti poľovníkov. Pretože odstrel, odchyt, usmrtenie, či dokonca eutanáziu medveďa, ktorý je poľovnou zverou, podľa zákona o poľovníctve, nemôže zásahový tím vykonať bez toho, že by mal vypísané povolenie na lov zveri od príslušného užívateľa poľovného revíru,“ pokračoval hovorca SPK.
Autorita envirorezortu sa podľa poľovníkov stráca
Takéto neodborné vyhlásenia, navyše často v rozpore s platnou legislatívou, podľa poľovníkov nepridávajú v očiach odbornej verejnosti na autorite envirorezortu.
„Pripúšťame však, že slúžia skôr na odpútanie pozornosti laickej verejnosti, diskreditáciu poľovníckej komunity, premyslené šírenie lží a poloprávd. Navyše zásahový tím sa predviedol pri riešení usmrtenia medvedice Ingrid, za ktorú boli plne zodpovední členovia tímu, ale za spackaný zásah tímu odborníkov z envirorezortu sa obrovská vlna kritiky organizovane cez sociálne siete spustila zase len na adresu poľovníkov,“ doplnil Kaššák.
SPK bude od MŽP SR žiadať presne kvantifikovať, podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, koľko už doteraz stál daňových poplatníkov zásahový tím od jeho vzniku, presnejšie, koľko miliónov eur sa vynaložilo na ochranu medveďa hnedého na Slovensku doteraz?
„Úrad hodnoty za peniaze budeme žiadať o preverenie efektivity vynaložených prostriedkov ochrany druhu, ktorý preukázateľne ohrozený nie je a budeme sa pýtať aj na oprávnené náklady mnohých ďalších projektov s cieľom, aby sa verejnosť konečne dozvedela o tom, čo znamená pojem a ako sa rodí envirobiznis,“ uzavrel hovorca SPK.