Poškodení vlastníci pôdy žiadajú prezidentku Čaputovú, aby vrátila novelu o pozemkových úpravách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
farmár
Žiadatelia môžu získať príspevok na investície do zvýšenia produkcie alebo jej kvality v živočíšnej výrobe a špeciálnej rastlinnej výrobe. Foto: ilustračné, Getty Images

Poškodení vlastníci pôdy a petičný výbor petície za aktívnu ochranu pôdy a odstránenie chýb a škôd žiadajú prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby novelu o pozemkových úpravách vrátila naspäť do parlamentu. Svoju žiadosť odôvodnili snahou chrániť slovenskú pôdu a lesy a uplatniť si a zrealizovať svoje vlastnícke práva. Informovali o tom v pondelok prostredníctvom tlačovej správy.

Štát na nich zabudol

„Žiaľ štát na nás zabudol aj v pripravovaných pozemkových úpravách napriek tomu, že sa v nich pracuje s naším vlastníctvom a my máme o ne záujem iba v prípade, že budú priamo počas konania pozemkových úprav alebo ešte pred ich spustením zároveň napravené krivdy a chyby, ktoré nám štát doteraz svojím konaním spôsobil. V súčasnosti prijatý zákon o pozemkových úpravách nápravu krívd nerieši! Komu idú sceľovať pozemky na miestach, kde pôvodní vlastníci nezostali vlastníkmi a doteraz im pôdu nik nevrátil? Pozemkové úpravy sú skvelá vec, ale iba vtedy, ak sú účastníkmi konania vlastníci, ktorí o majetok neprišli a ich rozhodovacie právomoci v konaní nie sú obmedzené tým, že im niekto dlhuje to, čo im právom patrí,“ priblížili v spoločnom stanovisku poškodení vlastníci.

Pozemkové úpravy vychádzajú podľa poškodených vlastníkov z písomnej časti katastra. „Ak sme prišli o pozemok/ky/časť pozemku v minulosti násilným odobratím, vysťahovaním (zo strany štátu), nezákonným spôsobom alebo zanedbaním povinností zo strany štátu, pozemkové úpravy nám to nevrátia a skrivodlivosti nenapravia,“ dodali poškodení vlastníci.

Žiadajú nápravu krívd

Poškodení vlastníci pôdy žiadajú, aby štát krivdy pochádzajúce z konaní štátnych úradov, napríklad v reštitúciách, urýchlene napravil. „Naše nepremlčateľné vlastnícke právo je premlčované zákonmi, ktoré časovo obmedzujú uplatnenie si týchto práv. Častokrát neboli naše námietky prijaté v premlčacej dobe pre nezáujem a porušenie našich práv zo strany štátu,“ dodali v pondelok.

Parlament schválil ďalšie zmeny pri pozemkových úpravách ešte 27. novembra. Novelou zákona sa majú nastaviť jednoznačné procesné a technické podmienky pozemkových úprav, týkajúce sa preukazovania dôvodu ich vykonania, určenia a zadefinovania žiadateľa, určenia podmienok či spôsobu začatia konania. Na základe novely sa vyníma konanie o pozemkových úpravách zo zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami a začleňuje sa toto špecifické konanie do samostatného ustanovenia zákona o pozemkových úpravách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová