Poslanci odklepli presun kompetencií pri administrácii dielov pôdnych blokov na PPA

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) akceptuje žiadosti o priame platby do 11. júna.
Reprofoto: www.facebook.com

Poslanci Národnej rady SR v nedeľu schválili v skrátenom legislatívnom konaní novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve. Novelou zákona sa presúvajú dve kompetencie agroministerstva na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA).

Činnosti sú neoddeliteľnou zložkou

Kompetencie súvisia s administráciou dielov pôdnych blokov. Ide o prideľovanie identifikačného čísla dielom pôdnych blokov a vedenie ich evidencie. Zároveň sa rieši zabezpečovanie cyklickej obnovy dielov pôdnych blokov a systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov vrátane aktualizácie ich registrov.

„Uvedené činnosti sú neoddeliteľnou zložkou integrovaného systému, prostredníctvom ktorého sa poskytujú priame podpory a podpory organizácie trhov zo zdrojov EÚ. Tie môže poskytovať iba akreditovaná agentúra, ktorá má nad týmito činnosťami plnú kontrolu,“ ozrejmilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Známy je aj termín

Vzhľadom na nadchádzajúce konanie o udelení alebo odňatí akreditácie agentúre bolo podľa rezortu potrebné, aby agentúra získala čo najskôr zákonnú kompetenciu na výkon uvedených činností.

Proces presunu uvedených kompetencií na agentúru je už pripravený v rámci činnosti ministerstva ako riadiaceho orgánu. Termínovaný je na 1. september tohto roka. Schválený dátum účinnosti je preto podľa agrorezortu najneskorším termínom, ktorý je nevyhnutný na začatie a riadny priebeh konania o udelení alebo odňatí akreditácie agentúre.

Utrpeli by sme hospodársku škodu

„Ak by agentúra nemala kompetenciu na výkon uvedených činností, neboli by zabezpečené funkcie integrovaného systému. V dôsledku toho by nebolo možné udeliť PPA akreditáciu a PPA by nemohla poskytovať priame podpory a podpory organizácie trhov zo zdrojov EÚ, čím by žiadateľom o priame podpory a podpory organizácie trhov nebolo možné poskytovať prostriedky zo zdrojov EÚ,“ tvrdí agrorezort.

Sektor pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na Slovensku by tak podľa ministerstva utrpel hospodársku škodu vo výške viac ako 500 miliónov eur ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyPPA Pôdohospodárska platobná agentúra