Potravinári stále od štátu nedostali cez covidovú výzvu ani euro, ministerstvo žiadajú o urýchlené vyplatenie financií

Euro, peniaze
Foto: Thinkstock.com

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) opätovne vyzýva agrorezort, aby producentom potravín urýchlene vyplatil finančné prostriedky určené na pomoc odvetviu zasiahnutého krízou pandémie. Dodnes potravinári od štátu nedostali cez covidovú výzvu v rámci Programu rozvoja vidieka ani jedno euro. Informovala o tom v utorok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Komora zároveň apeluje, aby ministerstvo v čo najkratšom čase vyhlásilo aj druhú covidovú výzvu, ktorá už nebude diskriminačná k sektorom potravinárskeho priemyslu a vyčlenilo finančné prostriedky pre potravinárov aj z rozpočtu agrorezortu na štátnu pomoc pre potravinárov.

Situácia je kritická

Situácia v odvetví je podľa SPPK dlhodobo kritická. Aktuálne ju prehlbuje pandémia a slabá podpora potravinárskeho priemyslu cez schémy pomoci schválené aj na úrovni EÚ. Potravinári sa do konca augusta minulého roku mohli uchádzať o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Výzva však platila iba pre vybrané sektory potravinárskeho priemyslu, kam nepatril druhospracovateľský potravinársky priemysel (napr. pekári). Zároveň sa do nej nemohli prihlásiť ani všetky veľké potravinárske podniky. Nielenže sa takto nevyčerpal celý plánovaný objem finančných prostriedkov 20 mil. eur, ale 165 potravinárom, ktorí splnili kritériá tejto výzvy, štát zatiaľ nevyplatil ani euro.

PPA ešte len testuje pripravované zmeny

„Je pre nás nepochopiteľné, ako v čase, keď štát má všetky svoje kapacity sústrediť najmä na zmierňovanie následkov boja s pandémiou na podnikateľský sektor, Pôdohospodárska platobná agentúra ešte len testuje pripravované zmeny v systéme, vďaka ktorému sa vyplatia finančné prostriedky,“ reagoval predseda SPPK Emil Macho.

Poskytnutými peniazmi by potravinári podľa SPPK vykryli svoje zvýšené náklady na protipandemické a hygienické opatrenia vo firmách. Zároveň by slúžili aj na kompenzáciu strát, keďže už mesiace nemôžu dodávať svoje výrobky pre gastro sektor. Každý deň čakania potravinárov na vyplatenie finančných prostriedkov tak podľa SPPK prehlbuje kritickú situáciu v odvetví.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil Macho
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora