Potravinová kríza spôsobená vojnou na Ukrajine je najhoršia od druhej svetovej vojny, OSN poukázala na rastúce ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci
Žena varí na dvore bytoviek poškodených ostreľovaním z bojov na okraji Mariupolu. Foto: SITA/AP

Šéf Svetového potravinovového programu (WFP) David Beasley v utorok varoval, že vojna na Ukrajine vytvorila katastrofu počas katastrofy a bude mať globálne následky „nad rámec všetkého, čo sme videli od druhej svetovej vojny“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Mnohí ukrajinskí farmári, ktorí produkujú značné množstvo svetovej pšenice, totiž teraz bojujú proti Rusom. Beasley na stretnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) tiež upozornil, že už aj tak vysoké ceny potravín prudko stúpajú.

Rastúce náklady na palivo či dopravu

Pred inváziou Ruska na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, WFP poskytoval potraviny 125 miliónom ľudí po celom svete. Beasly uviedol, že pre zvyšujúce sa ceny potravín, palív a prepravy museli ich prídely znižovať, pričom poukázal na vojnou zmietaný Jemen, kde znížili prídel potravín o 50 percent, „a teraz sa chystáme na nulové prídely“.

Vojna na Ukrajine podľa neho zvýši mesačné výdavky agentúry o 71 miliónov dolárov v dôsledku rastúcich nákladov na potraviny, palivo a dopravu. To bude celkovo 850 miliónov dolárov za rok a znamená to, že bude o štyri milióny menej ľudí, ktorým bude môcť pomôcť.

Produkcia 30 percent svetových zásob pšenice

Ukrajina a Rusko produkujú 30 percent svetových zásob pšenice, 20 percent zásob kukurice a 75 – 80 percent slnečnicového oleja. WFP kupuje 50 percent jeho zásob obilia z Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine mení „obilnicu sveta na rady na chlieb“ pre milióny jej obyvateľov a zároveň má zničujúci dopad na krajiny ako Egypt a Libanon, ktoré mali v roku 2020 z Ukrajiny 85 a 81 percent ich zásob obilnín, skonštatoval Beasly.

Nesmie sa zanedbať Afrika a Blízky východ

WFP podľa Beaslyho poskytuje potraviny zhruba miliónu ľudí na Ukrajine a v nasledujúcich štyroch týždňoch dosiahne 2,5 milióna ľudí, do konca mája štyri milióny a do konca júna snáď šesť miliónov. „Pomoc na prvé tri mesiace stojí zhruba 500 miliónov dolárov a agentúre OSN chýba zhruba 300 miliónov dolárov,“ povedal.

Zároveň tiež upozornil, že sústredenie sa medzinárodnej komunity na Ukrajinu nesmie viesť k zanedbaniu Afriky a Blízkeho východu, inak vznikne masívna migrácia do všetkých častí Európy.

(1 EUR = 1,1085 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Beasley
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národovWFP Svetový potravinový program