Nedostatky v slovenskom agrosektore mali podľa strany Sloboda a Solidarita konštatovať aj dve kontrolné misie poslancov Európskeho parlamentu z Výboru na kontrolu rozpočtu.
Požiadavky farmárov, ktoré predostreli počas protestov v Bratislave, sú podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) oprávnené a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná by sa nimi mala začať zaoberať. Ide o komasáciu pôdy, transparentné priame platby a minimalizovanie subjektívneho hodnotenia projektov. Konštatovali to v pondelok na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík, tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová a poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik.
„Po roku sme zažili v Bratislave opäť protesty farmárov, ktorí majú oprávnené požiadavky. Ich situácia sa za rok vôbec nezmenila. Majú tri problémy – rozdrobenosť pôdy, dotácie EÚ, ktoré sú menšie ako priemer EÚ aj po 15 rokoch nášho členstva v únii, navyše sa tieto dotácie rozdeľujú netransparentne a farmárov trápi aj takmer najnižšia pridaná hodnota na jeden hektár,“ ozrejmil predseda SaS Richard Sulík.
Farmári prišli počas protestov v Bratislave podľa strany SaS s jasnými požiadavkami na komasáciu pôdy, transparentné priame platby, ktoré majú ísť len tým, ktorí majú riadny právny titul k pôde a zároveň požadujú aj minimalizovanie subjektívneho hodnotenia projektov. „Strana SaS v týchto požiadavkách farmárov plne podporuje. My žiadame aj verejný register žiadostí o nájom pôdy. K tomuto návrhu sa ministerka vyjadrila, že tieto riešenia sú absolútne proti pravidlám EÚ. Neviem, kde na toto ministerka Matečná prišla,“ pokračoval Sulík.
To, že je situácia v slovenskom agrosektore zlá, mali podľa SaS potvrdiť aj dve kontrolné misie poslancov Európskeho parlamentu z Výboru na kontrolu rozpočtu (CONT). Po druhej misii výbor vydal správu, ktorá podľa SaS nie je lichotivá pre slovenskú vládu a konkrétne pre ministerku Matečnú.
„Prvé odporúčanie CONT je pozemková reforma ako nevyhnutné opatrenie pre vládu SR. Ďalším poznatkom sú dvojité žiadosti na tú istú poľnohospodársku pôdu. CONT odporúča zriadiť orgán, ktorý by toto riešil. Duplicita takýchto žiadostí je subvenčný podvod. Orgány činné v trestnom konaní tieto problémy doteraz neriešili. CONT preto odporúča tiež zriadiť povinný register nájomných zmlúv, čo sme pred rokom navrhovali aj my,“ povedal Alojz Baránik.
Viac ako rok
„Po vražde novinára Jána Kuciaka vyplávali na povrch rôzne kauzy o zneužívaní pôdy, prenasledovaní farmárov a na tomto systéme profitovali Albánci, Taliani či grófka Rošková“, doplnila Jarmila Halgašová. Dodala, že SaS vtedy pred rokom požadovala verejne dostupný register nájomných zmlúv a register žiadostí o priame platby na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. „Ministerka vtedy zavádzala, keď tvrdila, že nepoznáme legislatívu. Podobný systém, aký sme navrhli, funguje už v Taliansku. Po preskúmaní našich návrhov Európska komisia konštatovala, že sú v poriadku,“ uviedla.
Strana SaS v pondelok vyzvala ministerku pôdohospodárstva, aby začala napĺňať požiadavky protestujúcich farmárov. „Žiadame ju, aby začala plniť aj podmienky stanovené poslancami Európskeho parlamentu z CONT. Strategický dokument, ktorý ministerstvo plánuje zverejniť o pozemkový úpravách, nech navrhne po rozsiahlej diskusii naprieč celý politickým spektrom. V strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 zas ministerku žiadame, aby naplánovala presun 15 % finančných prostriedkov z prvého do druhého piliera. Teda, aby sa znížili na minimum dotácie na hektár za ´ničnerobenie´ a presunuli sa na podporu živočíšnej výroby a spracovateľského priemyslu,“ uzavrela Jarmila Halgašová.
Reakcia MPRV
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v reakcii na tlačovú besedu strany SaS uviedlo, že SaS je jedinou stranou, ktorá nehlasovala za kľúčovú novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v roku 2017, ktorá získala podporu až 123 poslancov NR SR. Poslanci SaS podľa MPRV hlasovali aj proti kľúčovému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý bol vo februári 2018 schválený ústavnou väčšinou.
„Na základe týchto faktov je zrejmé, že skutočným záujmom tejto liberálnej strany nie je konkurencieschopnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Potvrdzuje to aj angažmán ich tímlíderky (Jarmily Halgašovej – pozn. red.), ktorá je dlhoročná lobistka nadnárodných potravinárskych koncernov, ktoré sa významne podieľajú na negatívnom salde zahraničného obchodu SR s potravinami,“ uviedlo MPRV.