Pozor na čokoládové vajíčka, z viacerých krajín prichádzajú správy o stovkách prípadov salmonelózy

Kinder Surprise
Foto: facebook.com/buykinderonline

Európski zdravotnícki predstavitelia zaznamenali 266 potvrdených prípadov a 58 podozrení na salmonelózu, ktorú spájajú s veľkonočnými čokoládovými vajíčkami. Ako informovali, prípady hlásia z Európy i Severnej Ameriky.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) uvádza, že 86,3 % prípadov sú deti do desať rokov, a zo všetkých prípadov v Európe, o ktorých majú údaje, bolo 41,3 % hospitalizovaných. Úmrtia nezaznamenali.

Epidémiu spôsobila belgická továreň

Prípady hlásilo 14 európskych krajín – Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, a tiež Kanada a Spojené štáty.

ECDC má podozrenie, že epidémiu spôsobila belgická továreň. Jej zatvorenie v apríli spolu s celosvetovou výzvou na vrátenie tovaru a stiahnutím jej výrobkov z predajní, „znížili riziko nákazy, nové prípady sa však aj tak môžu objaviť v dôsledku dlhého dátumu spotreby a možného skladovania výrobkov doma“, upozornilo centrum.

Situáciu budú monitorovať

Potravinárske úrady vo viacerých európskych krajinách začiatkom apríla informovali, že talianska spoločnosť Ferrero sťahuje konkrétne šarže výrobkov Kinder pre podozrenie so spojenia s epidémiou salmonelózy.

Dva kmene salmonely, oba rezistentné proti viacerým liekom, identifikovali v 10 z 81 vzoriek pozitívnych na salmonelu, ktoré v belgickej továrni odobrali v decembri a januári, vrátane cmaru, polotovarov i hotových výrobkov. Cmar pritom pochádzal od talianskeho dodávateľa, kde salmonelu nenašli.

„Na základe dostupných dôkazov, salmonelu nezachytili v žiadnych iných továrňach,“ uviedlo v stredu ECDC s tým, že bude situáciu ďalej monitorovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECDC Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôbFerrero