Slovensko môže prísť o peniaze z Bruselu, SaS upozornila na zle nastavený systém v eurofondových projektoch v PPA

Jarmila Halgašová
Poslankyňa Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmila Halgašová. Foto. archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 21. novembra 16:53

Ani po roku fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) s novým vedením agentúra podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nie je schopná transparentne a efektívne riadiť fondy.

Boli zistené nedostatky

Pre chyby v eurofondových projektoch v PPA môže prísť Slovensko o zdroje a podporu vrátením zdrojov späť do Bruselu. Dokazujú to podľa strany výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).

NKÚ SR urobil v rokoch 2016 až 2020 v agentúre sedem kontrol, z ktorých päť bolo zameraných práve na európske fondy. Zistené boli veľké nedostatky, ktoré sa týkali administratívneho hodnotenia a posudzovania žiadostí o dotáciu, ako aj nedostatočného odhaľovania konfliktu záujmov u zamestnancov, neprehľadnosti a nesystémovosti pri projektoch či nedodržiavania lehôt,“ vysvetlila poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Podľa poslankyne hrozí, že pre zle nastavené procesy prídeme o časť eurofondov. PPA stále nemá dobre nastavený systém, čo vyvoláva v NKÚ pochybnosti.

Nedodržiavanie lehôt

Ďalší problém Jarmila Halgašová vidí v nedodržiavaní lehôt na vyhlasovanie výziev na projekty.

V rokoch 2021 a 2022 dokonca nebolo vyhlásených až 11 výziev. Aj pre nedodržanie tejto povinnosti Slovensku hrozí, že časť európskych zdrojov budeme vracať späť do Bruselu. Navyše, pre lajdáckosť sa v budúcnosti pokojne môže stať, že budeme dostávať z európskeho rozpočtu na poľnohospodárske projekty oveľa menej peňazí,“ dodala Halgašová. NKÚ SR odporučil Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby požadoval od PPA priebežné informácie o auditoch či prijímaní opatrení a aby rezort pôdohospodárstva intenzívne kontroloval činnosť agentúry.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zdôrazňuje, že správa NKÚ sa týka obdobia rokov 2016 – 2020. Výsledky práce nového vedenia z leta 2021, NKÚ ocenil. To, že PPA musela najskôr získať plnú akreditáciu a až potom vyhlasovať nové výzvy, aby znížila riziko korekcie, je celkom logické. Agrorezort tvrdí, že snaha dnes už opozičnej pani poslankyne prekrútiť pravdu je smiešna a nezodpovedná, pretože zneisťuje poľnohospodárov poplašnými správami, že sú eurofondy na rozvoj pôdohospodárstva pre nefunkčnú PPA ohrozené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNajvyšší kontrolný úrad SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSaS Sloboda a Solidarita