PPA predlžuje podávanie žiadostí o priame podpory do júna, bude však krátiť sumu

farmári, peniaze, dotácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tohtoročná štandardná lehota na podávanie jednotných žiadostí o priame platby Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) na platby na zvieratá aj lesnícke opatrenia uplynula 15. mája 2021.

Predĺženie podania žiadostí

Tí, ktorí svoju žiadosť nestihli podať do stanovej lehoty, môžu tak stále urobiť. PPA akceptuje žiadosti až do 11. júna, bude však krátiť sumu, na ktorú má žiadateľ nárok o 1 % za každý pracovný deň omeškania. Informoval o tom v piatok vedúci oddelenia komunikácie PPA Ladislav Ďurkovič.

Do konca 20. týždňa tohto roka prijala PPA už 17 786 žiadostí. „Takmer 90 % z týchto žiadostí je už spracovaných a agentúra pracuje s maximálnym nasadením, aby spracovala všetky žiadosti čo najskôr,“ uviedol riaditeľ sekcie priamych platieb Peter Hirjak.

Žiadatelia môžu upravovať svoje už podané žiadosti, prípadne doplniť alebo zmeniť bez sankcií najneskôr do 31. mája 2021.

Žiadosti podané po 11. júni 2021 budú považované za neprípustné a žiadateľovi sa neposkytne žiadna pomoc ani podpora prostredníctvom priamych platieb.

Každoročne 18-tisíc žiadostí

Počet žiadostí o priame podpory je každoročne na približne rovnakej úrovni, niečo cez 18-tisíc. Minulý rok prijala PPA 18 313 žiadostí. Agentúra má termín pre spracovanie a vyplatenie žiadostí do trinástich mesiacov od ich podania, až do júna 2022.

Vyplácať ich môže najskôr od 1. decembra 2021. Tradične ich PPA vypláca koncom roka. Minulý rok agentúra vyplatila do 27. decembra 2020 spolu 15 003 žiadostí v sume 367,7 milióna eur, čo bolo viac ako 87 % všetkých podaných žiadostí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav Ďurkovič
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúra