PPA získala plnú akreditáciu od Európskej komisie, proces posudzovania trval rok

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) akceptuje žiadosti o priame platby do 11. júna.
Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 15. októbra, 13:26

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) získala plnú akreditáciu od Európskej komisie (EK).

Agrominister Samuel Vlčan dostal od EK hodnotiacu správu, ktorá rozhodnutím plnohodnotnú akreditáciu potvrdzuje.

Farmári neprídu o financie

Ukončil sa tak ročný proces posudzovania akreditácie eurokomisiou. Informoval o tom v piatok na tlačovom brífingu a rozhodnutie o udelení akreditácie odovzdal do rúk generálneho riaditeľa PPA Jozefa Kissa.

Farmári sa tak už nemusia obávať, že by prišli o milióny eur. Blokované platby budú už čoskoro uvoľnené.

Podpora agropotravinárov

Minister Samuel Vlčan verí, že do konca roka pôjde agentúra na plný výkon a bude schopná spustiť už aj ohlásené výzvy na podporu agropotravinárov. „Získaním plnej akreditácie sa nekončí snaha agrorezortu zmodernizovať agentúru,“ povedal Vlčan.

Minister vysvetlil, že PPA na základe získania plnej akreditácie už môže rozbehnúť hodnotenie viacerých podaných žiadostí. „Máme ich asi 1 200, ktoré potrebujeme vybaviť,“ pokračoval Vlčan.

Od leta PPA pozastavila viacero platieb najmä z druhého piliera, je ich zhruba 450. Agrominister zároveň oznámil, že pri nových pravidlách plánuje vyhlásiť v najbližšom období ďalšie dve nové veľké výzvy za 338 miliónov eur.

Nulová korupcia

Pridelenie trvalej akreditácie pre PPA označuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ako zásadný míľnik v ceste za nulovou korupciou pri prideľovaní podpôr v agropotravinárskom sektore a v ceste za ich efektívnym vyplácaním.

„SPPK teraz očakáva naplnenie prísľubu vedenia agrorezortu a PPA, že v priebehu 3-4 mesiacov agentúra nabehne na plný výkon. Pred nami je totiž blížiace sa obdobie vyplácania priamych platieb, ktoré predstavujú najväčšiu časť podpôr v poľnohospodárstve,“ povedala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Dve zásadné výzvy

Okrem toho poľnohospodári a potravinári čakajú aj na vyhlásenie dvoch zásadných výziev, vďaka ktorým si budú môcť modernizovať poľnohospodárske stroje, maštale, budovy, ale aj nakúpiť nové technológie na výrobu potravín. Len investičný dlh potravinárskeho spracovateľského priemyslu sa totiž blíži k jednej miliarde eur.

„Práve preto je udelenie trvalej akreditácie pre PPA zásadnou správou, vďaka ktorej sa po vyhlásení kľúčových výziev môže postupne modernizovať pestovanie plodín, chov hospodárskych zvierat a výroba potravín na Slovensku,“ dodala Holéciová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana HoléciováJozef KissSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora