Pre výskyt medveďa by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Otázky vyriešenia eliminácie medveďa hnedého, ktorý svojím výskytom môže predstavovať ohrozenie života, zdravia a majetku sa pohli vpred. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh novelizácie zákonov o ochrane prírody a krajiny a zákona o civilnej ochrane obyvateľstva.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dodalo, že aktuálne platný právny stav umožňuje členom zásahových tímov, ktoré sú súčasťou Štátnej ochrany prírody SR, vykonávať činností na základe zákona vrátane eliminácie medveďa hnedého.

Podľa envirorezortu schválením návrhov novelizácií v súvislosti s nežiaducim výskytom veľkej šelmy, vznikne možnosť na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s touto mimoriadnou udalosťou. „Vzhľadom na to, že pri výskyte a riešení situácie veľkých šeliem je potrebné postupovať aj v súčinnosti s inými subjektmi, schválila sa právna úprava, na základe ktorej bude MŽP SR oprávnené povoliť výnimku pre tieto subjekty, a to v prípade, ak je vyhlásená mimoriadna situácia,“ uviedlo ministerstvo.

Schválené návrhy zákonov neboli predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania a neboli ani predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Schválená novelizácia zákona o civilnej ochrane obyvateľov bol zároveň prijatý s pripomienkou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠtátna ochrana prírody SR