Pred sto rokmi objavili Demänovskú jaskyňu slobody, po jej sprístupnení ju navštívili milióny ľudí

Demänovská jaskyňa slobody
Foto: ilustračné, Getty images

Demänovská jaskyňa slobody si v utorok pripomína 100. výročie svojho objavenia. Pri príležitosti tejto udalosti tam otvorili aj náučný chodník, ktorý vedie k jaskyni.

Ako informovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková, Demänovská jaskyňa slobody je jednou z najznámejších a historicky je najviac navštevovanou jaskyňou na Slovensku.

Dostali sa až do dómu

Za viac než deväť dekád od jej sprístupnenia v roku 1924 ju navštívili milióny domácich aj zahraničných návštevníkov.

Demänovskú jaskyňu slobody objavil 3. augusta 1921 moravský učiteľ a jaskyniar Alois Král za pomoci miestneho znalca a sprievodcu v Demänovskej ľadovej jaskyni mladého Adama Mišuru cez spodný ponor riečky Demänovky.

Jej nízky vodný stav umožnil Královi preniknúť do neznámeho podzemia. Na druhý deň, 4. augusta, sa štvorčlenná výprava vedená Králom dostala až do Veľkého dómu Jaskyne slobody, dnes najväčšieho sprístupneného jaskynného priestoru na Slovensku.

Impulz pre turistický ruch

„Objav Demänovskej jaskyne slobody je dôležitým medzníkom slovenského jaskyniarstva. Inicioval záujem o jaskyne a priamo inšpiroval objaviteľov Važeckej jaskyne či jaskyne Domica. Zároveň sa stal dôležitým impulzom regionálneho rozvoja a turistického ruchu v Demänovskej doline,“ uviedla Bocková.

Jaskyňa je súčasťou Demänovského jaskynného systému s celkovou dĺžkou takmer 43 km. Z medzinárodného hľadiska je zaradená do zoznamu podzemných mokradí medzinárodného významu v zmysle Ramsarského dohovoru.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Kristína Bocková
    Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody