Prelomte veto Čaputovej pri zákone o pozemkových úpravách, vyzývajú agropotravinári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pozemok
Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je podľa Uhlíka zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. Foto: ilustračné, Getty Images

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR (RPPS) vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a nanovo zahlasovali za zákon o pozemkových úpravách.

„RPPS je presvedčená, že bez naštartovania komplexných pozemkových úprav sa s oživením slovenského agrosektora dopredu pohneme len veľmi ťažko. Aj preto sa RPPS nevie s vetom prezidentky stotožniť. Neprehľadné vlastnícke vzťahy, obrovská rozdrobenosť pôdy je príliš veľkým bremenom spoločnosti, ktoré bráni nielen v hospodárení na pôde, ale aj pri predkladaní a následnej realizácii investičných zámerov štátu a miest a obcí. Roky neriešené pozemkové úpravy sa odrážajú aj na vzhľade krajiny a stave životného prostredia,“ uviedol v mene RPPS SR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.

Výhody pre všetky strany

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR podporuje názor Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie, podľa ktorého opätovné schválenie zákona je dôležité pre rýchlejšie a kvalitnejšie vykonanie pozemkových úprav. Jeho predseda Vladimír Uhlík tvrdí, že novela prináša výhody pre všetky zainteresované strany a nezhoršuje postavenie vlastníkov pozemkov.

„Na základe doterajších skúseností sme presvedčení, že zákon o pozemkových úpravách obsahuje systém bŕzd a protiváh, ktorý umožňuje vlastníkom konať v projekte dostatočne autonómne a dáva im možnosť zasiahnuť do projektu formou pripomienok a námietok, ktorými je povinný zaoberať sa správny orgán i spracovateľ,“ uviedol Vladimír Uhlík.

Vetovaným zákonom sa podľa RPPS potvrdilo, že proces sceľovania pozemkov, teda komplexných úprav, bude náročná téma na dohody, kompromisné riešenia a nutnosť zabezpečiť dostatočný objem finančných prostriedkov počas najbližších 30 rokov.

Práve opätovné schválenie zákona o pozemkových úpravách je podľa RPPS prvým krokom k tomu, aby SR celý proces tak žiadaných zmien naštartovala.

Zákon vrátili do parlamentu

Zákon o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala NR SR ešte 27. novembra 2019.

Koncom minulého roka ho prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala. Zákon sa dostal do programu 1. tohtoročnej schôdze Národnej rady SR, ktorá je zvolaná na 21. januára.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, a to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Emil MachoVladimír UhlíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie PKS Potravinárska komora SlovenskaRPPS Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SRZväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností