Prezidentka Čaputová plánuje po lockdowne stretnutie s aktivistami, kritizujú výstavbu v Tatrách

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa rada stretne priamo v Tatrách so signatármi iniciatívy Milujem zelené Tatry. Pre agentúru SITA to v utorok potvrdil riaditeľ odboru komunikácie kancelárie prezidentky Jozef Matej.

Ide o reakciu na otvorený list, ktorý jej zaslali aktivisti a prostredníctvom ktorého ju rovnako požiadali o stretnutie či návštevu regiónu.

Stretnutie po lockdowne

Upozorňujú v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti aktuálneho stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách a pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry.

Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov štátnej správy na úsekoch starostlivosti o životné prostredie a územného plánovania. Stretnutie signatárov s prezidentkou by sa podľa Mateja mohlo uskutočniť po skončení lockdownu, hneď, keď to pandemická situácia umožní.

Výstavba v rozpore so zákonmi

Občianska iniciatíva v liste poukázala na podľa nich neúmernú realizovanú aj plánovanú výstavbu prevažne investičných nehnuteľností, v mnohých prípadoch v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky a tiež v rozpore s právami a potrebami občanov tejto krajiny. Pod list sa podpísala viac ako sedemdesiatka ľudí z rôznych oblastí, rovnako aj občianske združenia a iniciatívy.

Je medzi nimi riaditeľka združenia pre ochranu prírody Machaon International Svetlana Belova, podpredseda Asociácie slovenských kúpeľov Ján Šimko, tiež slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ale aj viacerí ekológovia, horskí sprievodcovia, pedagógovia, výskumníci aj lekári. Spoločne poukazujú na niektoré, podľa nich kontroverzné investičné projekty, ktoré už dostali povolenia a kladné stanoviská od štátnych úradov a inštitúcií.

Redukcia pôvodného obyvateľstva

Výstavba vo Vysokých Tatrách podľa signatárov nemá nič spoločné s potrebami miestnych ľudí, ktorí tu žijú.

Rast cien nehnuteľností vyvolaný vysokým záujmom investovať voľné finančné prostriedky developerov a investorov v Tatrách vedie podľa aktivistov k redukcii pôvodného obyvateľstva a výrazne znižuje možnosť mladých ľudí dovoliť si bývanie v tatranskom regióne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ŠimkoJozef MatejPavol BarabášSvetlana BelovaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park