Správa lesných pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch prejde pod rezort životného prostredia. Počíta s tým poslanecká novela zákona o ochrane prírody a krajiny.
Parlament zákon schválil 75 hlasmi zo 76 prítomných poslancov 14. decembra. Novelu v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
Bez podpory Sme rodina
Koalícia novelu presadila bez podpory hnutia Sme rodina. Nebyť podpory od dvoch nezaradených poslancov Miroslava Kollára a Tomáša Valáška, reforma by neprešla.
Slovenské národné parky sme podľa Budaja posunuli do 21. storočia, lesy nebudú slúžiť len na ťažbu dreva (video)
Medzi kľúčové termíny patrí 31. marec 2022, keď budú zriadené správy národných parkov ako samostatné organizácie ochrany prírody. Tie budú spravovať hnuteľný a nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu na území národných parkov. Na ďalší deň, 1. apríla, sa delimituje správa dotknutého majetku.
Zásadný nedostatok
V zákone je priamo uvedený okruh zástupcov, ktorí majú právo byť v rade národného parku. Majú nimi byť zástupca územnej samosprávy, na území ktorej sa nachádza príslušný národný park, Horskej záchrannej služby, zástupcovia právnických osôb pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a krajiny, lesníctva a cestovného ruchu a odborníci z vedeckých a odborných organizácií, ktorých menuje a odvoláva ministerstvo. Prevod pozemkov v nižších stupňoch ochrany, ako vo štvrtom a piatom stupni, sa uskutoční až po vykonaní zonácie národných parkov.
Reforma národných parkov je šitá horúcou ihlou, štátne lesy sa obávajú vysokých nákladov
Podľa predkladateľov novely je zásadným nedostatkom to, že organizácia ochrany prírody a krajiny, ktorá bola zriadená za účelom zabezpečovania starostlivosti o osobitne chránené časti prírody a krajiny na Slovensku, priamo nespravuje pozemky v týchto územiach. Pre štát je neefektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.