Pri riešení plastového odpadu chýba systematické riešenie naprieč krajinami, ukazuje najnovšia štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
plasty, plastová fľaša, slamky
Foto: ilustračné, Getty images

Pri riešení plastového odpadu chýba štátom systematické a koordinované riešenie naprieč krajinami.

Vyplýva to z najnovšej štúdie Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) o dopade plastového odpadu na životné prostredie, o ktorej na svojom webe informovala slovenská pobočka WWF.

Zakazujú len plastové tašky

Zo štúdie vyplýva, že väčšina krajín sa pri opatreniach sústredí na zber a nakladanie s plastovým odpadom, prípadne zákaz niektorých foriem jednorazových plastov. Z krajín, ktoré majú zavedenú nejakú formu regulácie plastových odpadov, pritom 60 percent štátov iba zakazuje bezplatné poskytovanie jednorazových plastových tašiek.

Najväčším problémom sú rybárske siete

Štúdia ukázala, že z 11 miliónov ton plastového odpadu, ktorý ročne pribudne v moriach a oceánoch, tvoria 500-tisíc až milión ton rybárske siete. Tie pritom predstavujú výrazné ohrozenie pre morské živočíchy a spôsobujú niekoľko tisíc úmrtí živočíchov ročne.

Celospoločenské náklady súvisiace iba s plastami vyrobené v roku 2019 odhadli analytici na 3 700 miliárd amerických dolárov, čo je viac ako hrubý domáci produkt (HDP) Indie. Ide pritom iba o konzervatívny výpočet.

Produkcia plastov sa zdvojnásobí

Odborníci odhadujú, že do roku 2040 sa produkcia plastov zdvojnásobí. V oceánoch by tak ročne podľa odhadov miesto 11 miliónov ton plastového odpadu ročne končilo 29 miliónov ton odpadu.

Náklady spojené s odstraňovaním negatívnych dôsledkov plastového odpadu by sa tak vyšplhali na 7 100 miliárd dolárov ročne, čo je už suma vyššia ako HDP Nemecka, Kanady a Austrálie v roku 2019 dohromady. Suma zároveň zodpovedá 85 percentám svetových výdavkov na zdravotníctvo.

Zmluva o plastovom znečisťovaní

WWF preto chce, aby Organizácia spojených národov (OSN) iniciovala zmluvu o plastovom znečisťovaní, ktorá spojí vlády, výrobcov a spotrebiteľov pri dosahovaní jasných cieľov pre znižovanie, zber a recykláciu plastov a podporu udržateľných alternatív.

Cieľom zmluvy by malo byť zastavenie znečisťovania životného prostredia a oceánov plastovým odpadom do roku 2030. Prijatie zmluvy podporuje 119 krajín sveta, vyše 75 svetových firiem a najväčšie svetové finančné inštitúcie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)Svetový fond na ochranu prírody (WWF)