Prilákali medveďa k bytovkám zvyšky mäsa a kostí? Pýta sa My sme les - VIDEO

Iniciatíva My sme les sa pýta, či sa ešte niekto čuduje, že sa tu objavuje medveď.
Medveď pri obci Jakubany v okrese Stará Ľubovňa.
Foto: My sme les, www.gettyimages.com - koláž SITA Náš Vidiek.
  • aktualizované 17. apríla 10:25

Iniciatíva My sme les vyzýva jednotlivé rezorty a ministrov, aby si plnili svoje povinnosti a urobili všetky opatrenia na zabránenie lákania medveďov do blízkosti ľudí.

Vyhodené zvyšky mäsa a kostí

Poukázala na jedno z posledných hlásení o medveďovi, ktorý bol v stredu ráno videný v blízkosti obytných domov v obci Jakubovany (okres Stará Ľubovňa) a pýta sa, či sa ešte niekto čuduje, že sa tu objavuje medveď.

„Pozrite si toto video, ktoré sme natočili v stredu práve pri obci Jakubany. Z predchádzajúcich dní máme natočené aj vyhodené zvyšky mäsa a kostí, ktoré už boli v čase stredajšej návštevy značne ohlodané,“ uviedla iniciatíva s tým, že prekvapenie čakalo ďalej a v čase slintačky a krívačky objavili zdochlinu kravy.

Neskôr doplnila, že ich kontaktoval jeden z majiteľov dotknutej farmy a uhynutá krava bola podľa neho vyložená zhruba hodinu, kým čakala na zavolaný odvoz do kafilérie a takisto uviedol, že so živočíšnymi zvyškami pred posedom nemá nič spoločné.

Odstrel 350 medveďov

My sme les sa tiež preto pýta, či potrebuje vláda vyhlásiť pre medvede mimoriadnu situáciu a posielať vrtuľníky a drony, keď pri každej dedine sa vnadí a vyhadzujú sa zvyšky.

O „nasadení“ vrtuľníkov a dronov hovoril minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom a požiadal ho, aby armáda bola súčinná pri monitorovaní pohybu medveďov na Slovensku, pretože majú to najlepšie vybavenie.

„Vedia nám veľmi dobre zmapovať pohyb medveďov, ktoré sa prebúdzajú a predstavujú riziko,“ zdôvodnil šéf envirorezortu vo videu na sociálnej sieti s tým, že všetky zozbierané dáta budú využijú v následnom podklade na vydanie rozhodnutia o odstrele 350 jedincov.

Zásahové tímy zvýšili hliadkovú činnosť

Štátna ochrana prírody SR vo štvrtok informovala, že zásahové tímy pre medveďa hnedého zvýšili hliadkovú činnosť.

„Opatrenie prichádza v súvislosti s blížiacimi sa dňami pracovného pokoja, počas ktorých dochádza k zvýšenému pohybu ľudí v prírode,“ informuje v tlačovej správe s tým, že sa zamerajú na oblasti, kde bol v minulosti zaznamenaný zvýšený výskyt medveďa hnedého.

Ako sa vyhnúť stretu s medveďom?

* rady Štátnej ochrany prírody SR

  • vyhýbajte sa neprehľadnému a husto zarastenému terénu
  • pohybujte sa len po vyznačených turistických trasách
  • všímajte si pobytových znakov medveďa (stopy, trus)

Čo robiť v prípade stretu s medveďom?

V prípade priameho stretu s medveďom je nevyhnutné zachovať pokoj, nerobiť prudké pohyby, pomaly sa vzďaľovať a neotáčať sa medveďovi chrbtom. Ak medveď ustupuje, odporúčame počkať a vyhnúť sa jeho ďalšiemu dráždeniu.

Ochranári zároveň vyzvali občanov, starostov a primátorov k aktívnej spolupráci pri nahlasovaní výskytu medveďa hnedého, pretože včasné informácie o výskyte jedincov umožnia rýchlo a efektívne reagovať prostredníctvom zásahových tímov, a to aj v súčinnosti s miestnymi poľovníckymi združeniami.

Zásahový tím pre medveďa hnedého – kontakty

Západ: +421 910 406 418
Stred: +421 903 201 879
Východ: +421 910 406 581
TANAP: +421 903 987 628
NAPANT: +421 903 201 978
Fatra: +421 910 658 615
Muráň: +421 910 195 790
Poloniny: +421 911 011 382

* Ak je ohrozené zdravie alebo život, prípadne hrozí škoda na majetku, bezodkladne kontaktujte tiesňovú linku 112, operátori situáciu vyhodnotia a v prípade potreby vysielajú príslušný zásahový tím. Verejnosť sa však môže v prípade potreby obrátiť aj priamo na jednotlivé zásahové tímy na uvedených kontaktoch.

Firmy a inštitúcie: My sme lesMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodyZásahový tím pre medveďa hnedého

Odporúčané