Ústavne problematické ustanovenia v oblasti ochrany prírody budú upravené. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkami. Návrh predložili poslanci z poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský.
Predkladatelia v predloženom materiáli priblížili, že cieľom je upraviť ustanovenia, ktoré sú v súčasnej podobe vnímané ako ústavne problematické a v rozpore s princípmi právneho štátu a medzinárodných záväzkov SR. Tieto zmeny majú za cieľ posilniť ochranu vlastníckeho práva, zabezpečiť proporcionalitu v zásahoch do práv súkromných vlastníkov a zlepšiť transparentnosť a predvídateľnosť právnych procesov v oblasti ochrany prírody.
Súlad s ústavou
Platné znenie zákona totiž podľa poslancov umožňuje prijímať opatrenia, ktoré obmedzujú užívanie súkromného majetku bez predchádzajúceho súhlasu vlastníkov alebo bez adekvátnej kompenzácie. Vynárajú sa podľa nich preto otázky o súlade s Ústavou SR, konkrétne s článkom 20, ktorý garantuje právo vlastniť a užívať majetok.

Návrh zonácie TANAP-u ochranári spochybňujú, Tarabovo ministerstvo si však za ním stojí
Rovnako podľa nich naráža aj na článok 17 Charty základných práv EÚ, ktorý hovorí o zásade ochrany súkromného vlastníctva. Poslanci SNS súčasne upozornili, že súčasný prístup k vyhlasovaniu chránených území a zavádzaniu obmedzení je často administratívne náročný a nedostatočne zohľadňuje potrebu spolupráce medzi štátnymi orgánmi a vlastníkmi.
Odstránenie nepresností
Predkladatelia tak navrhujú zmeny, ktoré by smerovali k vytvoreniu právneho rámca podporujúceho partnerstvo medzi štátom a vlastníkmi pozemkov, znižuje nadmernú administratívnu záťaž a zavádza jasné mechanizmy pre kompenzáciu zásahov do práv vlastníkov. Poslanci za SNS chcú tiež odstrániť legislatívne nepresnosti, zlepšiť prehľadnosť právnych noriem a posilniť právnu istotu pre všetky dotknuté subjekty. Návrh súčasne jasne vymedzuje podmienky a pravidlá na uplatňovanie obmedzení, ako aj na ochranu vlastníckych práv v súlade s verejným záujmom.

Slovensko zlyháva v ochrane hlucháňa hôrneho, od eurokomisie hrozia miliónové sankcie
„Prijatím tejto právnej úpravy sa SR priblíži k moderným európskym štandardom ochrany prírody a krajiny, pričom sa zabezpečí rovnováha medzi ochranou verejného záujmu a rešpektovaním práv súkromných vlastníkov,“ uzavreli predkladatelia.