Problémy s medveďmi v Poloninách neexistujú, podľa organizácie Aevis je zásahový tím zbytočný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

V Poloninách nie sú problémy s medveďmi, zásahový tím pre medveďa hnedého je preto zbytočný. Upozornila na to ochranárska organizácia Aevis s tým, že za posledných desať rokov bola v Národnom parku Poloniny zaznamenaná iba jedna konfliktná situácia medveďa s človekom a škody spôsobené medveďom boli minimálne.

Napriek tomu ministerstvo životného prostredia zriaďuje v tejto oblasti samostatný zásahový tím pre medveďa hnedého,“ upozornila organizácia, podľa ktorej tak ide o nesystémové opatrenie a neefektívne míňanie verejných zdrojov. „Namiesto toho by štát mal riešiť predovšetkým preventívne opatrenia vrátane zákazu vnadenia a vzdelávať verejnosť a pomáhať farmárom,“ doplnila organizácia.

Konflikty medzi medveďmi a ľuďmi v Poloninách prakticky neexistujú

Organizácia Aevis získala od okresného úradu oficiálne informácie, ktoré hovoria o tom, že konflikty medzi medveďmi a ľuďmi v Poloninách dlhodobo prakticky neexistujú.

Z pohľadu závažnosti dopadu na drobných hospodárov je z prehľadu očividné, že veľké šelmy nepredstavujú pre tento segment vážnejšiu hrozbu. Medveď poškodzoval včelstvá v priemere 1,5 prípadu/rok. Ochrana včelstiev je popri iných kategóriách škôd relatívne jednoduchá, čím možno budúce škody výraznejšie eliminovať,“ uviedol špecialista na medvede Michal Kalaš, ktorý spolupracuje s Aevis.

Ako dodal, v jednom prípade došlo k útoku medveďa na človeka, čo v porovnaní s inými oblasťami s výskytom medveďa nie je vysoké číslo. „Keďže nepoznáme podrobnosti tejto udalosti možno len všeobecne konštatovať, že je potrebné zvýšiť vzdelávanie,“ dodal Kalaš.

Reakcia ministerstva na neexistujúci problém

Zriadenie zásahového tímu je podľa riaditeľa organizácie Aevis Rastislava Mičaníka reakciou ministerstva na neexistujúci problém. „Podľa zistených informácií a odborných analýz dochádza v Poloninách k minimálnym stretom človeka s medveďom, a preto je toto opatrenie nezmyselné. Ak štát nepresmeruje financie a kapacity na prevenciu a vzdelávanie, riskuje, že premešká príležitosť na trvalé a efektívne riešenie spolužitia ľudí s divokými zvieratami,“ dodal riaditeľ organizácie.

Medvede v Poloninách podľa neho dnes nie sú témou, ale môžu byť, ak bude ministerstvo aj naďalej presadzovať nesystémové riešenia na úkor účinných opatrení, ktoré by ochránili medvede a zároveň aj ľudí. Štát podľa Aevis v oblasti prevencie zlyháva, a to aj napriek dostupným odborným poznatkom.

Vzdelávacie aktivity

Najdôležitejšie je minimalizovať možné príčiny vzniku konfliktných situácií a problémov s medveďmi a poskytnúť verejnosti objektívne a užitočné informácie o medveďoch. V regióne to však nikto z kompetentných nerobí,“ vysvetlil Mičaník situáciu v Poloninách. Ako doplnil, organizácia sa preto venuje vzdelávacím aktivitám, ako napríklad exkurzie Nebojme sa medveďov.

Odborníci tak priamo v teréne učia ľudí, ako sa správať pri stretnutí s medveďmi. Organizácia súčasne vydala online dostupnú príručku s praktickými radami a realizuje medzinárodný projekt COOP4SAFE, ktorý spája odborníkov zo Slovenska, Rumunska a Ukrajiny. Projekt je zameraný na pomoc farmárom a včelárom a implementáciu funkčných preventívnych opatrení. Pre stredné školy a verejnosť organizácia pripravuje prednášky, vzdelávacie materiály a exkurzie do Polonín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KalašRastislav Mičaník
Firmy a inštitúcie AevisMŽP Ministerstvo životného prostredia SR