Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) čelí naďalej významným korupčným rizikám a netransparentnosti procesov, čo potvrdila aj posledná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Protifraudový program agentúry podľa úradu, nemožno považovať za dostatočne účinný.
„PPA má formálne nastavené protikorupčné opatrenia a vykonala v tejto oblasti za ostatné tri roky nevyhnutné opatrenia. Ich realizácia však naráža na personálne a odborné limity, slabé kontrolné mechanizmy a nízku mieru transparentnosti procesov. Dobre nastavený systém tak stále zostáva len „na papieri“, primárne preto, aby spĺňal akreditačné požiadavky Európskej komisie, zistila národná autorita pre oblasť externej kontroly,“ konštatoval NKÚ.
PPA v minulosti čelila viacerým korupčným kauzám
Úrad zdôraznil, že v minulosti čelila PPA viacerým korupčným kauzám, čo podkopalo dôveru v jej fungovanie a kvôli čomu prišla na rok o akreditáciu. Národní kontrolóri po ukončení auditu v agentúre finalizujú špeciálnu protikorupčnú metodiku na odhaľovanie podvodov a korupcie, ktorú predstavia na národnej aj medzinárodnej úrovni.
Politici si financovali luxusné sídla z dotácií PPA, Šeliga prišiel s vážnym obvinením – VIDEO
NKÚ vysvetlil, že jednotný prístup pri hodnotení protikorupčných opatrení a identifikácii rizík má posilniť spoľahlivosť a dôveryhodnosť auditov a úlohu kontrolných úradov pri ochrane verejných zdrojov.
Agentúra spravuje značný objem finančných prostriedkov
PPA s rozpočtom nad miliardu eur spravuje značný objem finančných prostriedkov z európskych aj národných zdrojov a prerozdeľuje niekoľko stoviek miliónov eur. Štátni kontrolóri aktuálne preverili za roky 2020 až 2024 vybrané výzvy, ktoré predstavovali čerpanie vo výške bezmála 272 miliónov eur.
Vyplatené oprávnené výdavky pritom dosiahli výšku cez 83 miliónov eur. Z dvoch nosných oblastí PPA sa kontrola NKÚ zamerala na oblasť projektových podpôr, ktorých dokumentácia bola predmetom testovania zameraného na priepustnosť systému voči korupčným rizikám.
Zistené nedostatky
Kontrola NKÚ identifikovala nedostatky ako nejednotnosť pri spracovaní žiadostí, neúplná dokumentácia a nízka odborná pripravenosť niektorých zamestnancov.
Remišová kritizuje Takáča za nevýhodné zmluvy na externé poradenstvo, jednu uzatvorila aj PPA
„Podľa medzinárodných pravidiel, ale aj v súlade so slovenskou vládnou protikorupčnou politikou, ak bol identifikovaný čo i len jeden prípad pochybenia, narušenia pravidiel, možno konštatovať, že systém nezabezpečuje dostatočnú ochranu proti rizikám korupcie či podvodu a môže byť považovaný za neúčinný. Ostatné zistenia kontrolórov identifikovali riziká súvisiace so zlyhaním, chybami pri prevencii a riadení rizík vo vnútri agentúry,“ priblížil závery ostatného auditu predseda národných kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Oneskorenia pri posudzovaní nenávratných finančných príspevkov
Problémy spôsobujú aj oneskorenia v procese posudzovania nenávratných finančných príspevkov a nejasné podmienky sankcionovania pochybení.
„Problém predstavujú aj nejasné podmienky, pravidlá a nerovnomerné sankcionovanie pochybení žiadateľov, čo zvyšuje administratívnu záťaž a vyvoláva pochybnosti o rovnakom prístupe ku všetkým subjektom. Takýto rozdielny postup jednoznačne ohrozuje princíp rovnosti zaobchádzania a môže otvárať priestor pre podvody a korupčné správanie,“ vysvetlil Andrassy.
Absencia jasného systému prideľovania kontrolórov
Administratívne finančné kontroly odhalili aj absenciu jasného systému prideľovania kontrolórov, čo ponecháva priestor na subjektívne rozhodovanie.
PPA vyhodnotila žiadosti o podporu investícií do lesníckych technológií, financie získa 448 žiadateľov
„Pri finančných kontrolách na mieste sa objavujú prípady porušovania základných princípov, ako je rotácia kontrolórov či riadne poverenie a vyváženie kompetencií supervízorov voči kontrolórom, čím sa opäť vytvára priestor pre korupciu,“ uviedli kontrolóri.
Dodali, že PPS podniká kroky na zlepšenie elektronickej podpory a transparentnosti, no tieto zmeny musia byť dôsledné a udržateľné. NKÚ doplnila, že udržanie akreditácie závisí od dôsledného dodržiavania pravidiel a profesionalizácie. Pozitívnym signálom je, že agentúra už prijala 19 vecných opatrení na odstránenie zistených nedostatkov.