Remišová kritizuje Takáča za nevýhodné zmluvy na externé poradenstvo, jednu uzatvorila aj PPA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Remisova takac.jpg
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyňa a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová upozornila na nevýhodné zmluvy uzatvorené ministerstvom pôdohospodárstva pod vedením ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča.

Podľa Remišovej minister uzatvoril zmluvu v hodnote viac ako 113-tisíc eur na poradenstvo pri verejnom obstarávaní s firmou Process Management, ktorá je známa z predražených káuz. Remišová kritizovala, že externá firma vykonáva činnosti, ktoré by mali robiť bežní úradníci, za mnohonásobne vyššie ceny.

Nevýhodná zmluva aj pre PPA

Aby toho nebolo málo, ďalšia zmluva pre Process Management priletela len pred piatimi dňami aj z Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, kedy už nové vedenie Úradu uzavrelo s firmou Process Management zmluvu za viac ako 175-tisíc eur, opäť na služby verejného obstarávania. Navyše, verejnosť sa nedozvie, aké presné úkony má táto firma za túto sumu vykonávať, keďže v rozpore so zákonom nezverejnili prílohu zmluvy, v ktorej je predmet zmluvy opísaný,“ uviedla poslankyňa.

Podľa Remišovej bola nevýhodne uzavretá zmluva na poradenstvo aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá uzatvorila zmluvu v hodnote viac ako 132-tisíc eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Doteraz sa nevie, na čo tieto peniaze použili a použijú

Len za posledných 10 pracovných dní tak u Takáča a jeho organizácií uzatvorili zmluvy na poradenstvo pri verejnom obstarávaní za viac ako 420-tisíc eur,“ dodala Remišová s tým, že k tejto sume treba pridať aj dve zmluvy z minulého roka s firmou bývalej asistentky ministra Suska, ktoré spolu dosahujú 143-tisíc eur.

Dnes vidíme, ako minister Takáč a jeho organizácie dokázali len za necelý rok nasypať do takýchto zmlúv, neuveriteľných viac ako 563-tisíc eur, čiže viac ako pol milióna, pričom doteraz nevieme, na čo tieto peniaze použili a použijú,“ povedala Remišová.

Zmluvami Takáča by sa mal zaoberať pôdohospodársky výbor

Podľa nej Takáčovo ministerstvo nerobí viac verejných obstarávaní ako iné ministerstvá, ktoré externé služby nevyužívajú vôbec a je otázkou, prečo prácu radových ministerských úradníkov nahrádzajú mnohonásobne drahšími externými poradcami.

Poslanec Rastislav Krátky, člen parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, zároveň avizoval podanie návrhu na to, aby sa výbor zmluvami ministra Takáča zaoberal a aby minister verejnosti vysvetlil, na čo boli v takom krátkom čase uzatvorené zmluvy na externé služby za viac ako pol milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav KrátkyRichard TakáčVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraProcess Management s.r.o.ÚGKK SR Úrad geodézie kartografie a katastra SRZa ľudí