Revolúcia v potravinárskom priemysle. Úrady schválili prvé kuracie mäso vyrobené v laboratóriu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sliepka
Singapur odobril predaj prvého kuracieho mäsa vyrobeného v laboratóriu Foto: SITA/Dušan Hein

Singapurské úrady schválili prvé „čisté kuracie mäso“ na svete, ktoré nepochádza zo zabitého zvieraťa. Rozhodnutie pripravilo cestu pre sanfranciský startup Eat Just na predaj kuracieho mäsa, ktoré vyrobili v laboratóriu.

Spočiatku ho budú ponúkať vo forme nugetiek, no zatiaľ nie je známe, kde ho bude možné kúpiť.

Alternatívne mäso

Dopyt po alternatívnych formách mäsa sa stále zvyšuje v súvislosti s obavami zákazníkov o zdravie a zaobchádzanie so zvieratami a životným prostredím.

Podľa britského peňažného ústavu Barclays môže mať trh s alternatívnym mäsom počas ďalšieho desaťročia hodnotu 140 miliárd dolárov, alebo 10% z globálneho mäsového priemyslu.

V supermarketoch i reštauráciách je možné vidieť náhrady mäsa z rastlinných surovín ako Beyond Meat a Impossible Foods.

Produkt Eat Just je však iný, pretože nemá nič spoločné s rastlinami. Vyrábajú ho v laboratóriu zo zvieracích svalových buniek.

Konkurencia na trhu

Spoločnosť vyhlásila novinku za „prelom v globálnom potravinárskom priemysle“ a verí, že ju budú nasledovať aj ďalšie krajiny.

Počas uplynulého desaťročia sa desiatky startupov snažili priniesť na trh kultivované mäso v nádeji, že tak zvíťazia nad ľuďmi, ktorí jedia mäso, s prísľubom etickejšieho produktu.

Doteraz najväčšími menami, ktoré sa snažili preniknúť na trh s chutným a cenovo dostupným laboratórnym mäsom, boli izraelská firma Future Meat Technologies a značka Memphis Meats, ktorú podporuje Bill Gates.

Singapurská firma Shiok Meats pracuje na laboratórnom mäse z kôrovcov.

Aká bude cena?

Zatiaľ čo mnohí hovoria o pozitívnej zmene pre životné prostredie, niektorí vedci upozorňujú, že v skutočnosti by takéto produkty mohli klimatickej zmene uškodiť.

Šéf firmy Eat Just uznal, že „najvýraznejší míľnik v potravinárskom priemysle“ so sebou stále nesie určité výzvy.

Prvou z nich je cena. Výroba laboratórneho mäsa je oveľa nákladnejšia ako v prípade rastlinných náhrad.

Spoločnosť predtým uviedla, že cena jednej nugetky sa bude pohybovať okolo 50 dolárov. Suma sa odvtedy znížila, no stále sa pohybuje na úrovni ceny prémiového kurčaťa.

Ďalšou výzvou spoločnosti je reakcia zákazníkov.

Prísne regulačné postupy

Singapurská potravinová agentúra (SFA) uviedla, že odborná pracovná skupina preštudovala všetky dáta Eat Just o výrobnej kontrole a testoch bezpečnosti kultivovaného kurčaťa. Zistili, že je vhodné na konzumáciu a predaj a tiež ako prísada do nugetiek.

Agentúra zaviedla regulačné postupy pre „nové potraviny“ s cieľom uistiť sa, že kultivované mäso a iné alternatívne bielkovinové výrobky spĺňajú bezpečnostné normy predtým, ako sa dostanú v krajine do predaja.

Spoločnosť uviedla, že v procese nepoužila žiadne antibiotiká a kurča malo nižší mikrobiologický obsah ako bežne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bill Gates
Firmy a inštitúcie BarclaysBeyond MeatEat JustFuture Meat TechnologiesImpossible FoodsMemphis MeatsShiok MeatsSingapurská potravinová agentúra (SFA)