Rezort berie všetky problémy vážne, nedokáže ich však vyriešiť zo dňa na deň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná Foto: SITA/Branislav Bibel

Hovorca agrorezortu Michal Feik reagoval na výzvu premiérovi na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorú podpísalo vyše 41-tisíc ľudí.

Ministerstvo pôdohospodárstva berie vážne a rieši problémy v poľnohospodárstve, potravinárstve aj lesníctve, tento zanedbaný rezort však nevie zmeniť zo dňa na deň. Hovorca agrorezortu Michal Feik takto reagoval na výzvu premiérovi Petrovi Pellegrinimu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorú podpísalo vyše 41-tisíc ľudí a ktorú odovzdali vo štvrtok na Úrade vlády SR zástupcovia desiatich ochranárskych organizácií a nespokojných lesníkov a pôdohospodárov. Výzva ochranárov je však podľa neho formulovaná príliš všeobecne, preto by uvítali presnejšie návrhy, ako spoločne riešiť konkrétne výzvy v agrosektore.

Feik zdôraznil, že sektor poľnohospodárstva a potravinárstva bol dlhé roky na pokraji spoločenského záujmu, no ministerstvu sa za posledné tri roky podarilo naštartovať desiatky konkrétnych opatrení. „Zdigitalizovali a stransparentnili sme agrodotácie, otvorili sme veľké európske témy ako dvojaká kvalita potravín alebo nekalé obchodné praktiky. Tento rok prvýkrát systémovo podporíme poľnohospodárov desiatkami miliónov eur,“ pripomenul Feik. Dodal, že v mestách a obciach vďaka agrorezortu pribúdajú nové miesta v škôlkach či cyklotrasy, v lesoch vysádzajú milióny stromčekov. „Sprísnili sme boj proti nelegálnej ťažbe dreva, spustili sme lesnícko-drevársku inšpekciu a tiež podporujeme mimoprodukčné funkcie lesov,“ uzavrel.

Ministerka má ignorovať problémy

Podnetom na spustenie výzvy na odvolanie Matečnej bolo neriešenie a ignorovanie naliehavých problémov, ako aj negatívne dopady zlých a nekompetentných rozhodnutí v rezorte pôdohospodárstva. Karol Kaliský z iniciatívy My sme les vysvetlil, že na Slovensku sa musí zmeniť prístup k lesom, ktoré spravuje ministerstvo pôdohospodárstva takým spôsobom, že Slovensko stráca to najcennejšie prírodné dedičstvo. My sme les predložila agrorezortu jasné požiadavky, ako zmeniť spravovanie lesov, ministerstvo ich však podľa Kaliského doteraz ignorovalo. S prácou ministerky sú nespokojní aj poľnohospodári. Podľa vyjadrenia Patrika Magdoška z Iniciatívy poľnohospodárov sa Slovensko pod vedením ministerky Matečnej dostáva z roka na rok nižšie v rámci potravinovej sebestačnosti. Matečná stratila aj dôveru nespokojných lesníkov z iniciatívy Odmietame, ktorých podľa horára Matúša Hríbika odmieta prijať a rokovať s nimi o ich problémoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať