Riaditeľ Lesov SR: Drevo nepredávame pod cenu. A už vôbec nie do zahraničia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sni mka obrazovky 2019 06 06 o 20.47.51.png
reprofoto/YouTube

Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marán Staník v relácii denníka Pravda Ide o pravdu reagoval na závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) nedávno zverejnil správu o hospodárení štátnych lesov. Okrem iného upozornil na podozrivý nákup monitorovacieho systému lesných požiarov, evidenciu dreva a aj výkupné ceny.

Ide drevo do zahraničia?

NKÚ uvádza, že systém za 27 miliónov eur bol schválený podozrivo rýchlo a kontrolórom sa nepozdávala ani cena. Systém totiž pokrýva len asi 19 percent lesov spravovaných štátnym podnikom.

„Či to bola adekvátna suma, to neviem posúdiť. Ak má niekto posudzovať, tak nech to urobia orgány činné v trestnom konaní,“ reagoval Staník.

Za jeden z najväčších problémov označil NKÚ evidenciu drevnej hmoty a tiež ceny, za ktoré Lesy SR drevo predávajú. Okrem dvoch odštepných závodov podniku sa totiž používa zastaraný systém. Staník v relácii Ide o pravdu uviedol, že verejné obstarávanie elektronickej evidencie dreva už prebieha.

„Toto verejné obstarávanie sme vyhlásili v európskom vestníku ešte pred zverejnením výsledkov kontrol. V priebehu tohto roka chceme mať verejné obstarávanie hotové,“ povedal riaditeľ štátnych lesov. Systém zmení evidenciu pohybu dreva tak, že na každý odrezaný kmeň sa nalepí kód. Ten bude drevo sprevádzať z lesa až po spracovateľa.

Podľa Mariána Staníka predávajú štátne lesy drevo najmä domácim spracovateľom, čo je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Kamióny a vagóny plne naložené drevom síce zaplavujú sociálne siete, no toto drevo s najväčšou pravdepodobnosťou nepochádza zo štátnych lesov.

„Z hľadiska exportu vyvezieme asi 100 000 kubíkov vyťaženého dreva, čo sú asi dve percentá celkového množstva 4 000 000 kubíkov. Je možné, že kamióny idú do zahraničia. Nevieme, odkiaľ pochádzajú- drevo predávajú aj mestské lesy, cirkevné lesy, aj súkromníci,“ dodáva riaditeľ.

Pod cenu nepredávame

Čo sa týka cien dreva, riaditeľ Lesov SR razantne odmietol, že by štátny podnik predával drevo pod cenu.

„Toto je jedna z informácií, ktoré ma prekvapili. Musím oponovať, nie som s tým stotožnený. Napríklad Lesy ČR predávajú drevo o 18 eur lacnejšie. My predávame smrekovú drevnú hmotu v priemere za 53,50 eur za meter kubický,“ hovorí Staník.

NKÚ porovnával ceny, za ktoré predávajú drevo štátne a mestské lesy. Podľa Staníka je však takéto porovnanie veľmi nepresné.

„Ceny Mestských lesov a Lesov SR sa nedajú porovnávať. Oni majú rádovo nižšiu výmeru a aj nižší objem predanej drevnej hmoty. Je jednoduchšie predať drevnú hmotu v menšom objeme za viac peňazí. Náš obchod je založený na strategických partneroch. Predávame drevo najmä domácim subjektom,“ dodal riaditeľ Lesov SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Lesy SR