Rozloha lesov sa na Slovensku takmer zdvojnásobila, Vlčan pochválil prácu lesníkov

Štátne lesy TANAP u
Štátny podnik Lesy SR predpokladá vysoké náklady po prechode správy národných parkov pod envirorezort. Foto: archívne, www.facebook.com

Čísla zo Zelenej správy SR za rok 2020 svedčia podľa ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o veľmi dobrej práci lesníkov. Minister to konštatoval v utorok na tlačovej konferencii potom, ako správu predložil na agrovýbore v NR SR.

Rozloha lesov sa zväčšila

Z údajov zelenej správy totiž vyplýva, že výmera lesov na Slovensku sa dlhodobo zvyšuje. Kým v polovici 19. storočia bola lesnatosť SR len 28 percent, dnes je na úrovni viac ako 41 percent. Údaje tiež dokazujú, že ťažba v národných parkoch kontinuálne klesá. Za posledný rok klesla takmer na polovicu ťažieb predchádzajúcich rokov.

„Som nesmierne hrdý, že som dobré čísla mohol odprezentovať na agrovýbore. Práca a skúsenosti slovenských lesníkov sa podľa čísiel ukazuje. Potvrdzujú 150 ročnú prax v rámci svojej komory. Vďaka lesníkom sa zvýšila lesnatosť za existenciu ich komory o viac ako 13 percent. Verím, že aj do budúcnosti sa tieto čísla budú zvyšovať a Slovensko pôjde smerom trvalo uržateľného lesného hospodárstva,“ uviedol v utorok Samuel Vlčan.

Ťažba dreva sa znižuje

Nemenej dôležitým faktom zo zelenej správy je, že lesníci v roku 2020 vysadili takmer 35 miliónov sadeníc. Ďalších minimálne 200 miliónov stromčekov vyrástlo z prirodzeného zmladenia. Naproti tomu, ťažba dreva sa kontinuálne znižuje a v roku 2020 bola dokonca najnižšia od roku 2005.

Podiel ročnej ťažby dreva pod 80 percent z celkového ročného prírastku poukazuje podľa Národného lesníckeho centra na udržateľnosť obhospodarovania našich lesov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie NLC Národné lesnícke centrum