SAMO schvaľuje novelu o potravinách, pomôže sociálne slabším ľuďom a zníži plytvanie jedlom

Potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) víta novelu o potravinách. Podľa aliancie vypovedá o zmene prístupu agrorezortu k predajcom na Slovensku. Z opatrení by tak mali profitovať nielen spotrebitelia, ale aj slovenskí producenti potravín. Informoval o tom predseda SAMO Martin Krajčovič v tlačovej správe.

„Oceňujeme zmenu prístupu súčasnej vlády a parlamentu k filozofii tohto zákona, ktorý prináša odklon od represívneho ku konštruktívnejšiemu nahliadaniu na predaj a bezpečnosť potravín pri predaji na Slovensku. Zároveň vnímame zmeny v zákone ako nápravu protiprávneho stavu nastoleného v minulosti,“ uviedol Krajčovič.

Predaj potravín po dátume trvanlivosti

SAMO oceňuje, že novela rieši aj problémy spôsobené predchádzajúcim znením zákona, ktoré viedli k infringementu Európskej komisie voči Slovensku, ako aj k viacerým súdnym sporom. To bolo spôsobené uzákonením povinnej propagácie slovenských potravín v reklamných materiáloch, ako aj miliónovými pokutami za nepatrné veci, ktoré neohrozovali spotrebiteľov alebo bezpečnú prevádzku obchodu.

SAMO víta aj umožnenie predaja potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Táto zmena podľa aliancie prinesie prospech najmä sociálne slabším ľuďom na Slovensku a zníži plytvanie potravinami.

Ekologické rozhodnutie

„Oceňujeme razantnú zmenu prístupu pri ukladaní pokút. Doterajšie miliónové pokuty boli likvidačné a nemali obdobu na jednotnom európskom trhu. Súčasné znenie zákona rešpektuje princíp proporcionality, ktorý patrí medzi základné princípy úniového práva. Rozpätie sankcií od 4-tisíc eur do dvoch miliónov eur, ktoré sa ukladajú pri opakovaných závažných porušeniach zákona, poskytuje dostatočný priestor na vyhodnotenie závažnosti správneho deliktu, ako aj reálnej ekonomickej schopnosti sankcionovaného subjektu uloženú pokutu znášať. Táto zmena je konečne v súlade aj s judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie, uviedol Zväz obchodu SR v tlačovej správe.

Ten víta aj možnosť predávať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti, nakoľko takéto rozhodnutie vníma za ekologické a bráni plytvaniu potravinami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Krajčovič
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSAMO Slovenská aliancia moderného obchoduSúdny dvor Európskej únieZväz obchodu SR