Samosprávy upozorňujú na neefektívne fungovanie Envirofondu, nie sú schopné realizovať investície bez externých zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Rybníček
Prezident Únie miest Slovenska a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia miest Slovenska (ÚMS) upozornila na potrebu efektívneho a transparentného fungovania Environmentálneho fondu. Podľa ÚMS sú samosprávy v súčasnosti závislé na externých zdrojoch financovania, kam patria aj prostriedky z Envirofondu, ktoré sú určené na rozvoj infraštruktúry, zvyšovanie energetickej efektívnosti a riešenie klimatickej krízy.

Realizácia investícií

Bez externých zdrojov naše samosprávy nie sú schopné realizovať investície na svojom území,“ uviedla ÚMS v stanovisku. Tieto zdroje sú kľúčové pre znižovanie dlhodobého investičného dlhu, napríklad pri budovaní kanalizácií, vodovodov, obnove budov, znižovaní energetickej náročnosti alebo verejného osvetlenia.

ÚMS vyjadrila obavy ohľadom efektívnosti a transparentnosti rozdeľovania prostriedkov z envirofondu podľa aktuálneho návrhu vlády.

To, ako efektívne a transparentne bude fungovať envirofond podľa aktuálneho návrhu, ktorý schválila vláda (Novela zákona o obchodovaní s emisiami a Environmentálnom fonde), zostáva pre nás otázne. Zákon by mal vytvoriť priestor pre verejné vyjadrenia k návrhom na čerpanie prostriedkov cez Medzirezortné pripomienkové konanie (MPK), čo aktuálna úprava negarantuje,“ informovala ÚMS.

Lehoty sú extrémne krátke

Únia zároveň upozornila na fakt, že ak vláda percentuálne rozdelenie výnosov neschváli do 30. novembra 2024, prostriedky sa prerozdelia podľa návrhu ministra. Pričom to bola ich základná pripomienka.

Únia miest konštatovala, že uvedené lehoty pre rok 2024 považuje za extrémne krátke. „Environmentálny fond je dlhodobo neefektívne nastavený, čo dokazuje aj množstvo nevyčerpaných finančných prostriedkov,“ uviedla ÚMS a pripomenula aj správu Najvyššieho kontrolného úradu z roku 2021, ktorá potvrdila nedostatky v transparentnosti envirofondu.

Považujeme za nevyhnutné prehodnotiť jeho súčasné nastavenie tak, aby boli finančné prostriedky rozdeľované transparentne a zodpovedne voči všetkým dotknutým oblastiam, do ktorých majú finančné zdroje smerovať,“ uzavrela ÚMS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚMS Únia miest Slovenska