Sedemstoročný Dračí dub pripomínajúci sediaceho draka zabojuje o titul Európsky strom roka (video)

Sedemstoročný Dračí dub z Lozorna
Sedemstoročný Dračí dub z Lozorna Zdroj: reprofoto, www.facebook.com

Sedemstoročný Dračí dub z Lozorna, víťaz ankety Strom roka 2022, reprezentuje Slovensko v európskej súťaži stromov. Verejnosť môže hlasovať za Európsky strom roka od dnes 1. februára do 28. februára, pričom posledný týždeň je hlasovanie tajné.

Hlasujúci bude mať k dispozícií dva hlasy, ktoré bude môcť rozdeliť. Slávnostné vyhlásenie výsledkov v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu sa bude konať 21. marca. Informovala o tom Martina R. Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Pripomína sediaceho draka

Dračí dub dostal svoje pomenovanie vďaka mohutnosti a výzoru, pripomína totiž sediaceho draka. „Nik sa ho nebojí – práve naopak, každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne,“ uvádza Martina R. Hromadová, podľa ktorej v jeho okolí práve prebieha ťažba dreva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sme preto radi, že vďaka aktívnym ľuďom, ktorí si ho všimli a nominovali do našej národnej ankety minulý rok, sa mu dostáva náležitej pozornosti a podarilo sa urobiť prvé kroky potrebné k jeho záchrane. Verím, že ho čaká pekná budúcnosť a z krásy tohto výnimočného stromu sa budú tešiť i ďalšie generácie,“ dodáva Hromadová.

V súťaži aj reprezentant z Ukrajiny

Do súťaže sa zapája každý rok 16 krajín z Európy. Novým prírastkom je strom z Ukrajiny.

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácii Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Environmental Partnership AssociationEP Európsky parlamentNadácia Ekopolis