Predpoklad upustenia od klietkového chovu je podľa ministerstva pôdohospodárstva reálny, no v dlhodobom horizonte. Agrorezort tak reaguje na návrh poslanca Tomáša Šudíka, ktorý chce od roku 2029 ukončiť klietkový chov na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ďalej v reakcii pre agentúru SITA uviedlo, že v súčasnosti neexistuje národná ani európska legislatíva, ktorá by zakazovala chovateľom nosníc chovať nosnice v klietkach.
V poslednej dobe je na chovateľov zo strany obchodných reťazcov a určitých skupín laickej verejnosti podľa ministerstva vyvíjaný tlak na zrušenie klietkového chovu nosníc.
Chovatelia prerábajú klietkové chovy
Vzhľadom k tomuto tlaku chovatelia prerábajú klietkové chovy na alternatívne, čo im spôsobuje finančné zaťaženie. V rámci SR je asi 70 percent klietkových chovov a 30 percent alternatívnych. Ročne chovatelia prerobia chovné priestory na tie alternatívne na úrovni približne 5 percent.
Zahraničné obchodné reťazce
V rámci štruktúry chovov nosníc sa na Slovensku chová približne 75 percent nosníc v obohatených klietkových chovoch, 22 percent nosníc v podstielkových chovoch a ani nie 3 percentá v biochovoch a voľných výbehoch. Zahraničné obchodné reťazce už od roku 2019 avizujú, že po roku 2025 nebudú predávať vo svojich prevádzkach na Slovensku žiadne slovenské vajcia z klietkových chovov.
Na Slovensku sú stále viac ako tri štvrtiny sliepok zatvorené v klietkach, Šudík návrhom zákona vypočul volanie 43-tisícov ľudí
„Aj u nás sa podobne ako v okolitých krajinách postupne realizuje rekonštrukcia klietkových chovov na podstielkové a voliérové chovy,“ uviedlo ministerstvo.
V roku 2020 Únia hydinárov Slovenska informovala, že na prerobenie všetkých klietkových chovov bude potrebné vynaložiť investície vo výške 47 miliónov eur. Pri rýchlom raste cien stavebných materiálov a technológií počas roku 2021 boli navýšené tieto investície minimálne o 30 percent, čo predstavuje ďalších zhruba 15 miliónov eur.