- aktualizované 30. marca 21:32
Slintačka a krívačka sa na Slovenku rozšírila na ďalší chov. Ako pre médiá uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD), nákaza bol potvrdená v obci Plavecký Štvrtok (okres Malacky), kde budú musieť usmrtiť vyše 3-tisíc kusov dobytka. Ide už o piate ohnisko nákazy na Slovensku.
Silné rany pre slovenské poľnohospodárstvo
Po zasadnutí krízového štábu Takáč skonštatoval, že toto sú silné rany pre slovenské poľnohospodárstvo. Podľa jeho slov bude musieť byť utratených vyše 3 500 kusov hovädzieho dobytka rôzneho veku. Ten by mali začať usmrcovať od stredy 2. apríla.
Slovensko koná nad rámec pravidiel EÚ, experti podľa Takáča chvália prístup k slintačke a krívačke - FOTO
Takáč zdôraznil, že je nutné utratiť tieto zvieratá, s cieľom ochrániť Slovensko a tiež ozrejmil, že sa hľadá ďalší priestor na umiestňovanie pozostatkov zvierat. V súčasnosti sa používa kafiléria v Žiline a vojenský priestor v Leviciach.
Minister pôdohospodárstva povedal, že všetky zložky sú v pohotovosti a verí, že situáciu zvládnu. Na farmu bol podľa neho vírus pravdepodobne zavlečený z Maďarska pred niekoľkými dňami a bude to predmetom vyšetrovania. „Tie kroky, ktoré sú nastavené, sú správne,“ zdôraznil.
V pondelok dopoludnia bude v súvislosti so situáciou zasadať vláda, minister tiež apeloval na politikov, aby „z toho nerobili politiku“.
Ako sa dostala nákaza na farmu?
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) uviedol, že nákaza sa na piatu infikovanú farmu dostala pravdepodobne v dôsledku priameho kontaktu človeka, ktorý prišiel z farmy, kde je nákaza, v maďarskej obci Lével.
Doplnil, že v utorok 1. marca by mal byť zlikvidovaný posledný z dosiaľ zistených nakazených chovov, potom sa presunú do Plaveckého Štvrtka. Priblížil tiež, že na rokovaní krízového štábu si prešli súčasné opatrenia, očakávajú aj sprísnenie opatrení na hraničných prechodoch s Českom.
„Poprosil som Prezídium PZ, aby komunikovalo s českou stranou, aby sme čo najmenej komplikovali premávku na našich hraničných priechodoch,“ dodal šéf rezortu vnútra.
Po zasadnutí krízového štábu sa vyjadril aj minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). „Našou úlohou je, aby sme sa pripravili na ďalšie pochovávanie zvierat z Plaveckého Štvrtku. Budeme vykonávať nové prieskumy v priestoroch, ktoré môžu byť použité v rámci ministerstva obrany. Budeme skúmať ďalšie možnosti,“ vysvetlil.
Škody v desiatkach miliónov eur
Prvý podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho v súvislosti s piatym ohniskom nákazy uviedol, že ide o jednu z najväčších fariem na Slovensku. „Je to skutočne veľmi ťažká situácia, aj vzhľadom na informácie o tom, ako ľahko sa vie vírus dostať na farmu,“ skonštatoval.
Poľnohospodári podľa neho trvajú na tom, aby boli opatrenia striktné. Väčšina poľnohospodárov, ktorí produkujú mlieko, je podľa jeho slov za to, aby boli opatrenia prísnejšie aj vo vzťahu k malým neregistrovaným chovom. „Ako poľnohospodári hovoríme jednu vec – rešpektujme pravidlá, napriek tomu, že sú v spoločenskom a politickom diskurze nejaké rozdielne názory,“ dodal s tým, že je potrebné dôverovať veterinárnym lekárom.
Macho tiež ozrejmil, že za dva či tri týždne zmizne približne šesť percent dojníc na Slovensku. Škody sú podľa neho už teraz v desiatkach miliónov eur. Takáč neočakáva, že by sa situácia mohla dotknúť konečného spotrebiteľa, či už v podobe nedostatku potravín, alebo nárastu cien. Poukázal, že mnoho vecí sa dováža a neočakáva výpadky v reťazcoch.