Sloboda zvierat chce zákaz lovu líšok počas vyvádzania mláďat, problémom je brlohárenie a zabíjanie líščat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líška, líščatá
Foto: ilustračné, Getty images

Organizácia Sloboda zvierat presadzuje v rámci zákona o poľovníctve z dielne rezortu pôdohospodárstva zákaz lovu líšok počas vyvádzania mláďat a takisto skúšanie „upotrebiteľnosti“ poľovníckych psov s obmedzením kontaktu so živým zvieraťom.

Ako organizácia informovala v tlačovej správe, líšky sa na jar starajú o svoje mláďatá, čo zvyšuje ich potravové nároky.

Mláďatá usmrcujú aj lopatou

Za úbytok malej lesnej zveri vinia poľovníci podľa ochranárov v tomto období práve líšku a za efektívnu metódu tlmenia jej populácie stále považujú takzvané brlohárenie, pri ktorom sú do nory vpúšťané poľovné psy.

„Samica čeliaca útoku chráni svoje mladé do posledného dychu, čím je vystavená nadmernému utrpeniu. Dochádza tiež k zraneniam aj úhynu psov,“ zdôrazňuje Sloboda zvierat.

Ak je podľa organizácie nutné regulovať počty líšok, za efektívny spôsob sa podľa nich považuje lov počas ich rozmnožovania.

„Rozkopávať brlohy a usmrcovať mláďatá zahrdúsením alebo dodatočne zastrelením či úderom lopatou, si musia poľovníci vedieť jednoznačne obhájiť aj inak ako tým, že sa jedná o tradíciu alebo spôsob, ako udržať pod kontrolou šírenie besnoty. Tá je riešená preventívne vakcináciou,“ konštatujú ochranári.

Podmienky chovu neexistujú

Aj samotný výcvik a skúška „upotrebiteľnosti“ poľovných psov je podľa Slobody zvierat pre líšku bojom o život.

„Do návrhu nového zákona preto Sloboda zvierat odporúča zaviesť obmedzenie kontaktného brlohárenia, pri ktorom je v umelom brlohu osadená mreža zabraňujúca kontaktu medzi zvieratami. Ide o kompromis, ktorý má zabrániť ďalším zraneniam. Stres z dorážania psa, ale tiež z prevozu na miesto konania skúšok však neeliminuje,“ uvádzajú ochranári.

Zároveň dodávajú, že podmienky chovu líšky za účelom výcviku, nie sú v zákone stále jasne stanovené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat