Na Slovensku má chov oviec tradíciu. No zatiaľ čo o bryndzu z ovčieho mlieka je veľký záujem, Slováci mäso z oviec takmer vôbec nejedia. Upozornil na to rezort pôdohospodárstva.
Priemerný Slovák totiž za rok zje iba 130 gramov jahňacieho mäsa. Bryndze však zvládneme zjesť omnoho viac, každý v priemere 600 gramov ročne. Jahňacie mäso pritom patrí k najzdravším druhom mäsa pre výborný pomer živín, vrátane tzv. zdravých tukov.
„Slovensko má obrovský potenciál pre chov oviec. Aktuálne sa u nás chová cez 340 000 oviec. Ich chov neznamená len bryndzu, žinčicu, či jahňacinu, ale má mnoho vedľajších prínosov. Jedným z nich je spásanie našich trávnych porastov a tým vytváranie rázu krajiny, obohacovanie pôdy, či zlepšenie ekosystémov,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).
„Už jeden gram bryndze obsahuje viac ako miliardu živých probiotických kultúr viac ako dvadsiatich druhov baktérií mliečneho kvasenia. Tieto mimoriadne vlastnosti slovenskej bryndze sú spôsobené najmä botanickou pestrosťou našich pasienkov, ktoré sú podľa výskumov pestrejšie ako napríklad alpské pasienky. Ovce sa chovajú vonku, je to tak z pohľadu zákazníka obrovský benefit, či už z hľadiska mlieka alebo mäsa,“ vysvetlila Gabriela Matečná. Agrorezort v tomto roku podporí chov oviec prostredníctvom tzv. Zelenej nafty.
Najviac oviec, cez 105 000 sa chová v Banskobystrickom kraji. Nasledujú s 84 500 jedincami Žilinský a so 70 000 Prešovský kraj. Najmenej oviec, niečo nad 2 500 sa chová v Trnavskom kraji. Spomedzi okresov je najviac, takmer 25 000 oviec v Rimavsko-sobotskom okrese.