Slováci jedia vajcia pomerne často, najradšej si z nich pripravujú praženicu

Prazenica.jpg
Foto: BILLA
  • Svetový deň vajec pripadá tento rok na 11.10., pripomína sa každoročne druhý októbrový piatok a má za cieľ vyzdvihnúť túto výživnú potravinu, ktorá má zároveň nízku kalorickú hodnotu.
  • BILLA ponúka široký sortiment kvalitných a čerstvých vajec čisto slovenského pôvodu.
  • Až 81 % Slovákov v prieskume tvrdí, že im záleží na podmienkach chovu sliepok, dôležité je však aj zdravotné hľadisko.
Vajcia sú kvalitnou potravinou bohatou na bielkoviny a v jedálničku Slovákov sa objavujú pomerne často.  Viac ako tretina ľudí konzumuje vajíčka aspoň každý druhý deň a takmer polovica ich zaraďuje do stravy raz až dvakrát týždenne. Až šesť z desiatich ľudí uprednostňuje pri kúpe vajcia slovenského pôvodu. „Spoločnosť BILLA predáva na pultoch svojich predajní 100 % slovenských vajec. Našim cieľom je ponúkať čo najviac tovaru od slovenských dodávateľov a so slovenským pôvodom, pokiaľ to slovenská produkcia dokáže pokryť,“ uvádza hovorkyňa BILLA Kvetoslava Kirchnerová. A ako si Slováci vajcia najradšej pripravujú? Najobľúbenejším jedlom z vajec je praženica, najradšej ju má až takmer tretina opýtaných. V prvej trojici spôsobu prípravy je omeleta a volské oko. Len zhruba 1 % ľudí si pripravuje benediktínske vajcia.
Vajcia.jpg
Porovnanie znečistenia v Európe počas roku 2019 (hore) a 2020 Foto: www.esa.int

Foto: BILLA

Vajcia obsahujú množstvo živín, sú zdravé a zaženú hlad. „Vajcia patria skutočne medzi zdravé potraviny, ak sú konzumované v rozumnom množstve, napr. adekvátnom ku športovej aktivite. Jedno vajce obsahuje priemerne 6-8 g bielkovín a obdobné množstvo tuku, pričom takmer žiadne sacharidy. Mojím tipom na výborné raňajky s vajíčkami je preto skúsiť  vymeniť klasický chlieb alebo pečivo, za bielkovinový chlieb – tým sa bude rešpektovať pomer sacharidov, tukov a bielkovín vo vajci a zároveň sa zvýši množstvo vlákniny v strave. Jedlo bude mať aj nižší glykemický index, čo je vhodné pre náš organizmus,“ uviedol výživový poradca MUDr. Boris Bajer.

Vajíčka sa nachádzajú v nákupných košíkoch veľmi často. Pri výbere vajec dbajú spotrebitelia hlavne na čerstvosť, kvalitu a krajinu pôvodu, nasledovne prihliadajú na cenu a podmienky chovu nosníc. „Tri pätiny ľudí zvykne nakupovať vajíčka v supermarketoch, 15 % ich nakupuje v menších lokálnych potravinách a až 12 % ma prístup k domácim vajíčkam od známych,“ dodáva Michal Vyšinský z agentúry 2muse, ktorá robila prieskum o vajciach pre BILLA v prvej polovici tohto roka. „V našich predajniach si príde každý na svoje. Okrem vajec z klietkového chovu, ktorých predaj ukončíme do roku 2025, ponúkame široký sortiment vajec z podstielkového chovu, voľného výbehu, ale aj vajcia cereálne, BIO a omega. Šírkou kvalitného sortimentu chceme zákazníkom dokázať, že sa v potravinách vyznáme,“ hovorí Kvetoslava Kirchnerová.
Omeleta.jpg
V Paríži klesla koncentrácia oxidu dusičitého v porovnaní s minulým rokom o 54 percent. Koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší naprieč Európou pre uplatňovanie prísnych opatrení zameraných proti šíreniu nového koronavírusu pretrváva na nízkej úrovni. Vyplýva to z dát satelitu Sentinel-5P programu Copernicus Európskej únie (EÚ). Ako informovala Európska vesmírna agentúra (ESA), niektoré mestá zaznamenali v porovnaní s minulý rokom pokles znečistenia až o 45 až 50 percent.

Značný pokles oxidu dusičitého

Znečistenie ovzdušia počas ostatných mesiacov monitorujú vedci z Holandského kráľovského meteorologického ústavu (KNMI), ktorí pri tom využívajú dáta zo spektrometra Tropomi zmieneného satelitu. Nové snímky z obdobia od 13. marca do 13. apríla 2020 poukazujú na značný pokles koncentrácie oxidu dusičitého. V Madride, Miláne a Ríme sa koncentrácia tohto plynu v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 znížila o zhruba 45 percent. V Paríži bol tento pokles dramatickejší, až o 54 percent. Oxid dusičitý, ktorý zvyšuje riziko respiračných problémov, produkujú elektrárne, vozidlá a ďalšie priemyselné zariadenia. Jeho koncentrácia v atmosfére sa každý deň značne líši v dôsledku kolísania emisií i poveternostných podmienok. Práve pre tie je problematické vyvodiť závery na základe denných a týždenných meraní a odborníci tak porovnávajú dáta za dlhšie obdobie.

Výrazné výkyvy počasia

"V každej krajine existujú výrazné výkyvy počasia zo dňa na deň, čo má veľký vplyv na rozptyl oxidu dusičitého. Priemerovanie údajov za dlhšie časové obdobia nám umožňuje vidieť jasnejšie zmeny v koncentráciách v dôsledku ľudskej činnosti," vysvetlil Henk Eskes z KNMI s tým, že údaje na mapách zobrazujú s 15-percentnou odchýlkou, ktorá odráža variabilitu počasia nezohľadňovanú v použitých mesačných priemeroch. Aj počas nasledujúcich týždňov, počas ktorých budú platiť izolačné opatrenia proti koronavírusu, budú vedci z KNMI pokračovať v detailnejšej analýze podmienok na kontinente. Zamerajú sa na ďalšie štáty v severnej Európe, kde v dôsledku meniacich sa poveternostných podmienok zaznamenali väčšiu variabilitu dát. [caption id="attachment_1496937" align="alignnone" width="676"]cdn.webnoviny.sk alt="Znecistenie v europe" width="676" height="737" data-dominant-color="#c3b9b5" /> Porovnanie znečistenia v Európe počas roku 2019 (hore) a 2020[/caption]

Foto: BILLA

Svetový deň vajec, ktorý pripadá na 11. októbra, chce BILLA osláviť špeciálnou akciou na vybrané druhy vajíčok, ktorá trvá celý týždeň. Rovnako poukazuje na rozdiely chovu nosníc, od ktorých vajíčka pochádzajú. Klietkový chov sa vyznačuje obmedzeným priestorom ohraničeným klietkou. V podstielkovom chove sa životný priestor sliepok zdvojnásobí, podstielka je tvorená slamou a mreže klietok sú odstránené. Podmienky vo voľnom chove, sú pre nosnice najideálnejšie. Tie majú väčší priestor a možnosť voľného výbehu. Chov v ekologickom hospodárstve sa vyznačuje voľným výbehom a navyše ekologickým krmivom.

Život nosníc Slovákom nie je ľahostajný

Až 81 % Slovákov tvrdí, že im záleží na podmienkach chovu sliepok, ktorých vajíčka neskôr v supermarketoch nakupujú. Toto tvrdenie potvrdzuje aj rastúci predaj vajec z podstielkového a voľného  chovu. „V posledných rokoch pociťujeme nárast záujmu zákazníkov o vajcia pochádzajúce z lepších životných podmienok nosníc. Okrem toho, že im záleží na podmienkach života, vnímajú tieto vajcia ako kvalitnejšie,“ potvrdzuje Kvetoslava Kirchnerová. Skupina REWE, do ktorej patrí aj BILLA s.r.o., sa zaviazala, že ukončí predaj vajec z klietkového chovu do roku 2025 a nahradí ich vajcami z podstielkového chovu, z voľného výbehu a biochovu.
Salat s vajickami.jpg

Foto: BILLA

Okrem etických dôvodov je tento trend podstatný aj z tých zdravotných. Napríklad z hľadiska zloženia tukov vo vajíčkach, konkrétne pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Viaceré štúdie poukazujú na fakt, že čím viac sú sliepky kŕmené voľne na tráve vo výbehu, tak ich vajcia majú viac omega 3 mastných kyselín. Naopak pri sliepkach kŕmených v klietkach sa vo vajciach znižuje množstvo tzv. funkčných lipidových komponentov (omega 3 a CLA) a tým sa zhoršuje pomer omega 6 ku omega 3 mastným kyselinám z ideálneho na nevhodný,“ vysvetľuje B. Bajer.

Spotrebiteľ sa môže dozvedieť o podmienkach chovu nosníc a pôvode vajec z pečiatky na obale, ale aj na škrupine každého vajíčka. Oba údaje sa zhodujú. Prvé číslo označuje spôsob chovu (0 – ekologická poľnohospodárska výroba, 1 – chov vo voľnom výbehu, 2 – chov na podstielke, 3 – chov v klietkach) nasleduje kód krajiny, v prípade Slovenskej republiky je to SK. Posledná informácia zobrazená na obale je identifikačné číslo prevádzky.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom