Občania nemajú úplné informácie o zložení vody, ktorú pijú a informácie o jej kvalite dostávajú až spätne. V tlačovej správe o tom informoval hovorca strany Sloboda a solidarita (SaS) Ondrej Šprlák. Podľa SaS tak občania môžu piť vodu, ktorá je znečistená, no pritom sa o jej znečistení nedozvedia včas.
SaS preto do Národnej rady SR (NR SR) predkladá novelu zákona o ochrane spotrebiteľa. Podľa hovorcu strany by novela mala zabezpečiť, že občania budú o kvalite vody informovaní včas.
Spotreba pitnej vody na Slovensku mierne stúpla, celkové množstvo sa medziročne zvýšilo o milión kubíkov
„Najznámejšími prípadmi z ostatných mesiacov bolo znečistenie podzemnej vody Žitného ostrov či výskyt nebezpečného atrazínu bol zistený aj v prípade vodovodov Holice a Blatná na Ostrove. Prítomnosť atrazínu bola nedávno zistená aj vo vrtoch v Gabčíkove. Vďaka novele zákona bude prevádzkovateľ minimálne raz ročne analyzovať vodu na zdroji úplným rozborom. Bude tak skúmať všetky parametre kvality podľa príslušnej vyhlášky o pitnej vode,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.
Problémom je podľa strany aj to, že sa nezverejňujú rozšírené analýzy vody, a tak chýba verejná kontrola. „Nezverejňovanie týchto analýz bolo výhodné. Pokým na nich neprišli, nemuseli realizovať finančne nákladné opatrenia. Dlhodobé požívanie znečistenej vody však môže spôsobovať vážne zdravotné riziká a tomuto chceme jednoznačne zabrániť,“ dodala poslankyňa SaS a členka výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jarmila Halgašová.