Celkom 29 organizácií zverejnilo spoločný list adresovaný Európskej komisii (EK), v ktorom žiadajú stiahnutie návrhu na dereguláciu nových geneticky modifikovaných organizmov (GMO) získaných novými genomickými technikami (NGT). Organizácie v liste zdôraznili, že regulácia nových GMO musí byť založená na vedeckých poznatkoch a bezpečnosti.
„Návrh Komisie však trpí zásadnými nedostatkami, keďže kritériá na urýchlenie uvoľnenia nových GMO na trh nie sú založené na vedeckých poznatkoch, ale na svojvôli,“ uviedli organizácie v liste.
Riziká spojené s novými metódami genetického inžinierstva
Signatári listu upozornili na riziká spojené s novými metódami genetického inžinierstva, ako sú génové nožnice CRISPR/Cas, ktoré umožňujú geneticky upraviť každý gén každej formy života. Taktiež varovali pred spájaním umelej inteligencie a genetického inžinierstva, čo môže viesť k rýchlemu uvoľneniu geneticky upravených organizmov.
Slovenskí agropotravinári sa pripojili k vyhláseniu, ktoré kritizuje dereguláciu nových GMO v Európe
„Môže ísť o všetky aplikácie genetického inžinierstva, od GMO rastlín a zvierat až po vytváranie nových patogénnych GMO vírusov. Komisia ignoruje tieto skutočnosti a navrhuje širokú dereguláciu nových GMO získaných NGT,“ dodali signatári.
Organizácie zdôraznili, že návrh EK na dereguláciu nových GMO, ktorý navrhuje „kategóriu 1“ nových GMO považovaných za rovnocenné s konvenčnými rastlinami, ignoruje vedecké dôkazy o rizikách. Organizácie preto varovali, že deregulácia môže mať negatívne dôsledky na zdravie a ekosystémy.
Komisia berie občanom právo slobodného výberu
Ing. Peter Sudovský z iniciatívy Slovensko bez GMO upozornil, že návrh EK berie občanom právo slobodného výberu, keďže produkty nových GMO nebudú musieť byť označené. Organizácie preto žiadajú, aby EÚ neuvoľňovala reguláciu nových GMO a aby súčasná legislatíva bola sprísnená.
Slovenskí poľnohospodári sa pripojili k európskej iniciatíve na odtajnenie potravín, zbierajú aj podpisy na petíciu – VIDEO, FOTO
Slovenskí signatári listu adresovanému Európskej komisii sú Agrárna komora Slovenska, Asociácia včelárov Slovenska, EKOTREND Slovakia – Zväz ekologického poľnohospodárstva, občianska iniciatíva Slovensko bez GMO, OZ Vidiecky parlament na Slovensku, Slovenský zväz záhradkárov Republikový výbor, Slow Food Pressburg, Vidiecka platforma, Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností, a ďalší.