Slovenské poľnohospodárstvo potrebuje zmenu, podľa Takáča sa výroba musí špecializovať (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 42. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (druhý sprava) počas tlačovej besedy po ukončení rokovania 42. schôdze vlády SR. Bratislava, 9. júl 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Nielen v celej Európskej únii (EÚ), ale hlavne aj u nás na Slovensku bude musieť v budúcich rokoch dôjsť k zmene poľnohospodárstva. Nebudeme už pestovať veľké lány pšenice, jačmeňa, ktoré sa prirodzene vyvážali do krajín západnej Európy, ale budeme sa musieť špecializovať. Konštatoval na sociálnej sieti minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

Ja to hovorím úplne od začiatku. Tu je veľký potenciál v tom, aby sme zvyšovali sebestačnosť a aby sme menili poľnohospodárstvo a viacej sa orientovali na špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu. Čiže v špeciálnej živočíšnej výrobe, ako je zvyšovanie chovov hospodársky zvierat a zväčšovanie ich stavov. A, samozrejme, aj v špeciálnej rastlinnej výrobe,“ zdôraznil Takáč.

Takáč povedal, že jednou z možností špeciálnej rastlinnej výroby je aj pestovanie maku. Pestovanie maku má u nás dlhoročnú tradíciu. Slovensko je jednou z mála krajín, kde sa môže mak šľachtiť a pestovať. Tradičný ručný zber nie je prežitok, ale dôkaz toho, že urýchľovanie a zefektívňovanie výrobe potravín vždy nesvedčí.

Ja som mal možnosť, príležitosť, prísť aj pozrieť na takéto pole a vyskúšať si aj túto prácu. Tu zhodou okolností je ešte starý klasický spôsob ručného zbierania maku. To ale neznamená, že nemajú čo robiť, ale znamená to, že ten mak je omnoho kvalitnejší, ako keď sa zberá kombajnom. Ručne zberaný mak si totiž zachováva všetky svoje kvality a nezhorkne,“ uzavrel Takáč.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč