Sucho pravdepodobne spôsobí najvážnejšie škody na krmovinách a jesenných plodinách. Vplyv počasia na množstvo a kvalitu obilia záleží od konkrétneho regiónu. Veľké rozdiely sú medzi jednotlivými regiónmi, ale tiež medzi chotármi v rámci jednotlivých regiónov, a to v závislosti od pôdnych podmienok aj od množstva zrážok.
Zber žatvy začiatkom júla prerušovali zrážky. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje na to, že ani daždivé počasie v niektorých oblastiach už porastom nepomôže. Informuje o tom SPPK na webovej stránke.
Pôda je vyschnutá
Pavel Keľo zo spoločnosti Keľo a synovia s.r.o. z Veľkých Teriakoviec (okr. Rimavská Sobota) uviedol, že zaznamenávajú o tretinu menej krmovín ako v bežných rokoch: „Prvú kosbu máme za sebou a je veľmi otázne, čo bude z druhej. Korienky porastov úplne vyschli, je možné, že z druhej kosby nebude nič“, vysvetlil.
Banská Štiavnica vyhlásila pre extrémne sucho mimoriadnu situáciu v jednej lokalite
Ich porasty kukurice trpia nedostatkom vlahy. Pôda je vyschnutá, čo potvrdzujú hlboké praskliny, do ktorých sa vmestí celá mužská dlaň.
Časť úrody sa môže ešte zachrániť
Ako uvádza SPPK, v polovici júla ešte nebolo možné predpokladať, ako sa v konečnom dôsledkom prejaví sucho. Na plochách, ktoré sú pred zberom, dážď už v tomto čase nepomôže, keďže zrno sa už nenalieva. Na týchto plochách je vhodné zber ukončiť čo najskôr.
„V regiónoch, kde sa ešte zrno tvorí, ak prídu pokojné tiché dažde, časť úrody sa môže ešte zachrániť. Môže to byť však len prípad vyššie položených regiónov, ktorých podiel na celkovej výmere obilnín na Slovensku je nižší v porovnaní s regiónmi z produkčných oblastí Slovenska, kde máme aktuálne žatvu,“ informovala SPPK.
Výsledok žatvy podľa komory ovplyvňuje zostávajúci čas do zberu, keďže ju môže ovplyvniť optimálne počasie, ale tiež zahorenie obilia, alebo napríklad aj úplné zničenie porastov vplyvom poľahnutia, ľadovca, či prívalových dažďov. Akékoľvek odhady sú preto veľmi predčasné.