Slovenské zemiaky sa v obchode ťažšie predávajú, domácim pestovateľom konkuruje dovoz zo zahraničia

Zemiaky, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenskí pestovatelia zemiakov upozorňujú na veľký paradox týchto dní. Hoci je sezóna zemiakov v plnom prúde, v obchodoch sa vo veľkom predávajú aj tie z dovozu. Pritom domáci pestovatelia vedia slovenskými zemiakmi zásobovať trh až do Vianoc, a to bez nutnosti zvýšeného importu produkcie zo zahraničia.

Vyzývajú preto spotrebiteľov, aby čo najviac nakupovali práve zemiaky zo Slovenska. Konštatovala to vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Leto brzdilo rast

Slováci v tomto roku pestujú zemiaky na výmere presahujúcej 5 300 hektárov. Klimatické zmeny a výkyvy počasia pocítili pestovatelia podľa SPPK najmä počas leta, keď vysoké teploty a chýbajúca vlaha brzdili rast zemiakov.

„Poľnohospodári vhodne nastavenými závlahami nakoniec tieto nástrahy prekonali a už niekoľko týždňov zemiaky zbierajú. Paradoxne, hoci sa im podarilo vypestovať kvalitnú úrodu, majú teraz problémy s jej predajom. V obchodoch sa totiž vo veľkom ponúkajú aj zemiaky z dovozu,“ uviedla Holéciová.

Potrebujú predať čo najviac zemiakov

Aktuálne čísla Štatistického úradu SR uvádzajú, že v máji sa do SR najviac dovážali zemiaky z Francúzska (za takmer 900 tisíc eur), Nemecka (dovoz za 380 tis. eur), Grécka (dovoz za 256 tisíc eur) a Českej republiky (dovoz za 254 tisíc eur). Celkový dovoz zemiakov od januára do mája tohto roka bol v hodnote presahujúcej 11 mil. eur.

„Zemiaky zo slovenskej produkcie ešte nie sú vhodné na uskladnenie. Svojou prvotriednou kvalitou a čerstvosťou sú určené na priamy predaj. Aj preto potrebujú naši pestovatelia svoju úrodu predať a nie sa pozerať, ako sa v obchodoch hromadí produkcia aj z európskych krajín. Chcú zabrániť situácii z minulosti, keď síce zemiaky vypestovali, ale ich reálne nevedeli predať, a tak im časť produkcie nakoniec zhnila v skladoch,“ povedal podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

Pri predpokladanom slovenskom oseve 5 350 hektárov by sa celková produkcia zemiakov mohla v tomto roku pohybovať v rozmedzí 120 tisíc až 147 tisíc ton. Oproti sezóne 2019/2020 (166 195 t) by to predstavovalo pokles o 11,52 % až 27,87 %. Slovenská sebestačnosť v produkcii zemiakov sa nachádza pod 50%.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jana HoléciováMiroslav Štefček
    Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraŠÚ Štatistický úrad SR