Viac ako 200 organizácií z Európy, vrátane šľachtiteľov, poľnohospodárov, občianskej spoločnosti, výrobcov a predajcov potravín, podpísalo spoločné medzinárodné vyhlásenie kritizujúce dereguláciu nových GMO (geneticky modifikované plodiny) a vyzvali k jej zastaveniu. K tomuto vyhláseniu sa pripojilo aj 30 slovenských agropotravinárov.
Prítomnosť GMO v potravinách
„Európske štáty v rámci Rady EÚ aktuálne rokujú o návrhu Európskej komisie, ktorý vylučuje nové GMO vyrábané novými genomickými technikami (NGT) z platnej EÚ legislatívy o GMO. Navrhuje, aby väčšina nových GMO nemala hodnotenie rizík pre zdravie a životné prostredie, povinné označovanie a detekčné metódy. Členské štáty potom nebudú mať možnosť zakázať ich pestovanie,“ uviedli slovenskí signatári s tým, že uvedený návrh tiež ruší slobodu výberu pre výrobcov a občanov, pretože väčšina nových GMO už nebude vysledovateľná a označená. Nebude tak možné zistiť prítomnosť GMO v našich potravinách.
Slovenskí poľnohospodári sa pripojili k európskej iniciatíve na odtajnenie potravín, zbierajú aj podpisy na petíciu – VIDEO, FOTO
Slovenskí signatári vyhlásenia tiež varovali, že návrh na dereguláciu nových GMO je nevedecký a dokonca prirovnáva nové GMO ku konvenčným plodinám. Stavia sa tak proti občanom, ktorí odmietajú GMO.
Možnosť zákazu alebo obmedzenia
Podľa agropotravinárov deregulácia nových GMO spôsobí právnu neistotu pre šľachtiteľov a poľnohospodárov, ohrozí ekologický sektora a sektora bez GMO, spôsobí závislosť poľnohospodárov od nadnárodných semenárskych spoločností a zvýši zraniteľnosť potravinového reťazca EÚ. Za závažnú obavu označili aj obídenie princípu predbežnej opatrnosti a straty slobody výberu.
Zber a spracovanie kuchynského bioodpadu sa na Slovensku zlepšili, náklady sú však vysoké
„Krajiny musia mať možnosť zakázať alebo obmedziť ich pestovanie na svojom území. Stanovisko bude odovzdané štátom EÚ, vrátane Slovenska,“ dodali slovenskí signatári. Slovenská republika deklarovala plnenie petície a hromadnej pripomienky a podľa stanoviska Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je za zachovanie regulácie nových GMO podľa súčasnej EÚ legislatívy.
Slovensko patrí medzi krajiny blokujúcej menšiny, čo prispelo k tomu, že návrh nebol schválený počas belgického, španielskeho a maďarského predsedníctva Rady EÚ. O návrhu sa bude rokovať 14. februára 2025 v rámci poľského predsedníctva.
Slovenskí signatári: Agrárna komora Slovenska; Asociácia včelárov Slovenska; EKOTREND Slovakia – Zväz ekologického poľnohospodárstva; občianska iniciatíva Slovensko bez GMO; OZ Vidiecky parlament na Slovensku; Slovenský zväz záhradkárov Republikový výbor; Slow Food Pressburg; Vidiecka platforma; Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností a ďalší.