Slovenskí pôdohospodári môžu prísť o podporu vo výške 80 miliónov eur

Pôdohospodári môžu prísť o štvrtinu zo zadržanej podpory v objeme 80 miliónov eur
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko môže prísť v rámci podpôr pre pôdohospodárov o štvrtinu z pôvodne plánovanej sumy vo výške 80 miliónov eur.

Tieto peniaze boli schválené ešte pred rokom 2020, ale vlani boli zastavené z dôvodu, že zo strany Európskej komisie hrozí korekcia na tieto podpory vo výške 25 percent z uvedenej sumy, teda o 20 miliónov eur.

Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) o tom v utorok informoval po poslaneckom prieskume v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Rokovania o výške korekcie

Rokovania o výške korekcie by sa mali skončiť v júli. „Verím, že pracovníci ministerstva pôdohospodárstva a PPA presvedčia Európsku komisiu, že všetky nastavenia sú urobené tak, aby nevznikali pochybnosti, pretože SR si pre kauzu Dobytkár a podobné získala veľmi zlé meno v Bruseli a musíme ho očistiť,“ povedal Karahuta.

Zo zadržaných 80 miliónov eur je podľa neho zatiaľ vyplatených 5 miliónov, ďalších 10 miliónov bude vyplatených v júli tohto roku.

Sporné prípady

Ostávajú ešte sporné prípady, ktoré budú pravdepodobne asi pozdržané, možno nevyplatené, pretože systémové nastavenie z minulosti bolo tak urobené, že boli porušené zásady hospodárneho nakladania s finančnými prostriedkami. V podstate výzvy a samotná realizácia projektov neboli v súlade s pravidlami Európskej únie,“ upozornil Karahuta.

Pre Dobytkára a podobné kauzy by sme podľa neho mohli očakávať vysokú úroveň korekcie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Karahuta
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaPPA Pôdohospodárska platobná agentúra