Lacnejšie ukrajinské obilie Slovákom v boji s infláciou nepomôže. Prečo ho spracovatelia aj vláda nechcú?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajinské obilie, pole
Foto: SITA/AP

Slovenskí mlynári a pekári stále nemajú záujem o kúpu lacnejšieho ukrajinského obilia. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v nezáujem slovenských spracovateľov o lacnejšie obilie problém nevidí.

Ako uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva, slovenskí mlynári a pekári sa na stretnutí expertnej skupiny vyjadrili, že si vysoko cenia bezpečnosť a kvalitu svojich výrobkov, ktorú garantujú svojim odberateľom a spotrebiteľom a o spracovaní ukrajinskej pšenice vôbec neuvažujú.

„Individuálne prípady, keď sa do mlynov nakúpila pšenica z Ukrajiny, budú prehodnotené v rámci kontrolných postupov orgánov úradnej kontroly,“ podotklo ministerstvo.

Adekvátne dôvody spracovateľov

Agrorezort pozorne sleduje situáciu na trhu s obilím a súvislosti s informáciami, že na našom trhu zostáva časť ukrajinského obilia určeného na tranzit do tretích krajín.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR monitoruje množstvá dovozu jednotlivých druhov obilnín z Ukrajiny na Slovensko.

„Pre zabezpečenie bezpečnosti a kvality výrobkov z obilia sme zintenzívnili kontroly a testy na kvalitu obilia v skladoch, ako aj múky, či kŕmnych zmesí pre zvieratá na domácom trhu,“ dodalo ministerstvo.

Ceny by výrazne neklesli

Ak slovenskí spracovatelia odmietli nákup ukrajinského obilia, určite mali podľa ministerstva na to adekvátne dôvody.

„Jedným z hlavných dôvodov môže byť, že obilie nespĺňalo požiadavky na bezpečnosť a kvalitu stanovené európskou i národnou legislatívou. Nakoľko Ukrajina je treťou krajinou, obilie, ktoré odtiaľ pochádza a je umiestňované na trh musí spĺňať požiadavky legislatívy EÚ a SR,“ upozornil rezort, podľa ktorého by lacnejšie ukrajinské obilie veľmi nepomohlo znížiť ceny pekárenských výrobkov.

„Najväčší vplyv na výslednú cenu chleba a pečiva má cena energií, a svoj podiel majú aj príplatky za prácu cez víkend a v noci. Vzhľadom na tento fakt by cena pekárenských výrobkov neklesla veľmi výrazne, aj keby boli upečené z múky, ktorá bola vyrobená z ukrajinského obilia,“ konštatovalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Iné normy na Ukrajine

Proti nakupovaniu lacnejšieho ukrajinského obilia je aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Tá už apelovala na vládu a ministerstvo pôdohospodárstva, aby sa štát razantne postavil voči týmto dovozom a trval na pôvodnej alternatíve, aby obilie vypestované na Ukrajine cez Slovensko len prechádzalo.

„Problém je najmä s tým, že na Ukrajine majú iné normy v oblasti limitov pesticídov, priemyselných hnojív, a správnej farmárskej praxe ako v Európskej únii. Slovensko musí byť len tranzitnou krajinou, cez ktorú bude obilie prechádzať a nájde odbyt v krajinách severnej Afriky, kde ho potrebujú najviac,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Poľnohospodári veria, že príslušné orgány skontrolujú všetky kamióny, ktoré na Slovensko dovezú toto obilie. „Zároveň veríme, že štát príde aj s riešením, ako dosiahnuť, aby obilie cez naše územie len prechádzalo,“ zdôraznila Holéciová.

Výroba zo slovenskej múky

Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári chcú vyrábať z kvalitnej slovenskej múky, reagoval pre agentúru SITA predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.

„Pšenica z Ukrajiny smeruje rôznymi dopravnými cestami do a aj mimo EÚ. Vyvára tlak na znižovanie ceny pšenice na svetových trhoch. Kľúčové je dostať ju do krajín, kde hrozí hladomor a smrť tisícom ľudí,“ myslí si Lapšanský.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov očakáva predovšetkým, že vláda zaradí výrobcov čerstvých a základných potravín medzi subjekty s regulovanými cenami elektrickej energie a plynu. A taktiež zastaví platby odvodov a poistného z príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, keďže až 80% práce v našom sektore je vykonávaných práve vtedy.

„Aktuálne však vládny kabinet pre zabezpečenie produkcie potravín nerobí nič. Slovensko pritom čaká zrejme najväčšia energetická kríza od jeho vzniku a nekonanie štátnej exekutívy a absencia štátnej podpory môže spôsobiť v slovenskom potravinárstve bezprecedentnú situáciu a zatváranie prevádzok,“ uzavrel Lapšanský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana HoléciováMilan Lapšanský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaFinančné riaditeľstvo SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárovSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora