Slovensko bude zmierňovať dopady klimatickej krízy, potvrdil to Budaj európskym politickým špičkám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister životného prostredia SR Ján Budaj.
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: SITA/Branislav Bibel

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) potvrdil európskym politickým špičkám odhodlanie Slovenska zmierňovať dopady klimatickej krízy a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Stalo sa tak počas spoločného pracovného obeda ministrov životného prostredia a energetiky Európskej únie (EÚ), na ktorom sa zúčastnil aj eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius a tiež podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans.

Podujatie pripravilo na neformálnom stretnutí ministrov životného prostredia Francúzsko, ktoré v januári prevzalo od Slovinska predsedníctvo v Rade EÚ. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie envirorezortu.

Modernizačný fond

Minister Budaj informoval výkonného podpredsedu Európskej komisie Timmermansa o zriadení slovenskej Rady vlády pre Európsku zelenú dohodu a ambíciách Slovenska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Nevyhnutná v tomto smere je dekarbonizácia energetiky a priemyslu, ktorému pomôže aj Modernizačný fond.

Firmám umožní čerpať stovky miliónov eur na modernizáciu a ekologizáciu. V rámci Modernizačného fondu najvýznamnejšou oblasťou pre Slovensko je energetika, hute a teplárenstvo. Podľa ministra Budaja práve teplárenstvo má výrazný potenciál znížiť emisie skleníkových plynov.

Z pohľadu Slovenska je kľúčová výroba tepla z obnoviteľných zdrojov energie a neodkladné vylúčenie využívania fosílnych palív zo systémov diaľkového vykurovania,“ zdôraznil Budaj.

Legislatívne zmeny

Za prítomnosti Virginijusa Sinkevičiusa, eurokomisára pre životné prostredie, oceány a rybolov minister Budaj predstavil najnovšie opatrenia v oblasti ochrany lesa, ktoré umožnia zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Informoval o legislatívnych zmenách, ktoré Slovensko pomôžu spraviť zdravšou a zelenšou krajinou. Slovensko má dlhodobo problém predovšetkým v oblasti prekračovania limitných hodnôt prachových častíc PM10 v ovzduší, pre čo Európska komisia rozhodla o podaní žaloby na Súdny dvor EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Frans TimmermansJán BudajVirginijus Sinkevičius
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSúdny dvor Európskej únie