Slovensko má viac lesov ako je priemer Únie, viac zeleného územia má len šesť krajín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Štátne lesy TANAP u
Foto: archívne, www.facebook.com

Slovensko je podielom plochy siedmou najzalesnenejšou krajinu Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z najnovších údajov Eurostatu, ktorý ich zverejnil pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov (21. marec), s cieľom zvýšiť povedomie o význame všetkých druhov lesov.

Slovensko malo v roku 2020 o jedno percento vyšší podiel plochy zalesnenia (39 percent) ako priemer EÚ (38 percent). V únii má väčšiu plochu zalesnenia krajiny iba prvé Fínsko (66 percent), nasledujú Švédsko (63 percent), Slovinsko (61 percent), Estónsko (54 percent), Lotyšsko (53 percent) a Rakúsko (46 percent).

Najviac v rámci krajín V4

Vlani mala EÚ podľa odhadov Eurostatu 159 miliónov hektárov lesov. Ich rozloha sa od roku 1990 zvýšila o takmer 10 percent, z predchádzajúcich 145 miliónov hektárov. Na opačnom konci rebríčka bolo v roku 2020 iba asi 1 percento pôdy pokrytých lesmi na Malte a menej ako pätina pôdy bola zalesnená v Holandsku (10 percent), Írsku (11 percent), Dánsku (15 percent) a na Cypre (19 percent).

Pre porovnanie zalesnenie v iných krajinách V4 bolo v roku 2020 menšie ako na Slovensku. Česko malo 34 percent, Poľsko 30 percent a Maďarsko iba 22 percent.

Väčšie a zdravšie lesy sú prospešnejšie

Lesy poskytujú spoločnosti škálu ekosystémových služieb, okrem poskytovania stavebného alebo palivového dreva, podľa Eurostatu sa čoraz viac uznáva ich rozhodujúca úloha pri rekreácii, odstraňovaní znečisťujúcich látok zo vzduchu a vody, predchádzanie povodniam a ukladanie uhlíka.

Potenciál lesov poskytovať tieto ekosystémové služby závisí od rozlohy a stavu lesov. Väčšie lesy a v dobrom stave majú vyšší potenciál poskytovať ľuďom viac ekosystémových služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eurostat