Slovensko pomáha Moldavsku zalesňovať krajinu inovatívnymi metódami, hlavnou úlohou je riešiť nízky podiel lesov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aké lesy môžu v budúcnosti prežiť zmenu klímy? Vedci hľadajú riešenia
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské Národné lesnícke centrum (NLC) so sídlom vo Zvolene začalo spoluprácu na trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov v Moldavskej republike, čím sa snažia pomôcť zmierniť dopady klimatickej zmeny.

Projekt, ktorý v spolupráci s moldavskými organizáciami – Asociáciou žien v lesníctve a Lesníckym výskumným a vývojovým ústavom Moldavska bude trvať do júna 2026, je spolufinancovaný Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú pomoc.

Spolupráca lesníckej praxe a výskumu

Hlavnou výzvou projektu je riešiť nízky podiel lesov v krajine, ako aj a zmenu klímy, ktorá sa prejavuje hlavne častými a extrémnymi suchami. Ako NLC uviedlo, prvé tri etapy projektu sa zamerajú na spoluprácu v lesníckej praxi a výskume s cieľom overiť a zaviesť inovatívne zalesňovacie metódy.

„Spoločne sa založí demonštračný objekt, na ktorom sa budú prezentovať inovatívne postupy v zalesňovaní napr. aplikáciou hydrogelov na zmiernenie pôsobenia sucha a pôdnych baktérií,“ uviedol Milan Sarvaš z NLC. Dodal, že plánované sú aj vzájomné výmeny expertov.

Návšteva moldavských lesníkov na Slovensku bude zameraná na inovatívne postupy v umelej obnove lesa a transfer poznatkov v oblasti lesníckeho výskumu. Zároveň bude tiež prezentovaný systém formálneho a neformálneho lesníckeho vzdelávania.

Rozvoj medzinárodnej spolupráce

NLC dodalo, že projekt tiež zakúpi technické vybavenie pre moldavský Lesnícky výskumný a vývojový ústav na monitorovanie lesov. Počas prvých troch etáp sa uskutočnia aj vzdelávacie programy pre 50 pracovníkov pre robotnícke povolania a stredný lesnícky manažment so zameraním na zalesňovanie.

„Celkovo sa na workshopov zúčastní 100 účastníkov. Realizácia projektu podporí nielen samotné zalesňovanie, ale súčasne sa aj zvýši povedomie spoločnosti o význame lesov v každodennom živote a potrebe jeho trvalo udržateľného obhospodarovania,“ povedal Sarvaš s tým, že realizácia projektu prispeje k rozvoju medzinárodnej spolupráci, prezentácii Slovenska a hlavne transferu a uplatneniu postupov dobrej praxe v oblasti lesníctva.

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR. Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul Mesto lesníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNLC Národné lesnícke centrum