Vláda zakázala dovoz vybraných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, zaviedla aj režim umiestňovania colnej uzávery

Vlajka, Ukrajina, obilie,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 17. apríla, 16:03

Vláda zakázala dovoz vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo z pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska.

Súčasne zaviedla režim umiestňovania colnej uzávery na všetky zásielky ostatných poľnohospodárskych produktov a potravín z územia Ukrajiny alebo pochádzajúcich z Ukrajiny, ktoré tranzitujú cez územie Slovenska.

Zákaz sa vzťahuje na obilniny, cukor, sušené krmivá, osivá, chmeľ, ľan a konope, ovocie a zeleninu, spracované ovocné a zeleninové výrobky, víno, etylalkohol poľnohospodárskeho pôvodu a med a včelie produkty.

Tranzit do prístavov

Zákaz platí od zajtra, potvrdil dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Upresnil, že nezakazujú tranzit do prístavov, odkiaľ majú obiloviny a olejniny prejsť do krajín, ktorým sú potraviny určené.

Po dohode s ministerstvom Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) nariadila 100-percentnú kontrolu komodít z Ukrajiny.

Ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš ubezpečil občanov, že všetky produkty, ktoré pochádzajú z Ukrajiny, sú analyzované a kontrolované. Kontaminované obilie je momentálne stále v mlyne a rieši sa jeho likvidácia, jednou z možností je jeho spálenie.

Veľké straty slovenských poľnohospodárov

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta zavedenie dočasného zákazu dovozu vybraných agropotravinárskych komodít na naše územie.

SPPK už od leta poukazuje na to, že Slovensko musí ostať len tranzitnou krajinou, cez ktorú bude obilie z Ukrajiny len prechádzať do afrických krajín a krajín ázijského regiónu. Import ukrajinského obilia podľa poľnohospodárskej a potravinárskej komory už mesiace spôsobuje veľké straty slovenským poľnohospodárom, nakoľko nedokážu cenovo konkurovať lacnému dovážanému tovaru.

Stopka na dovozy umožní domácim poľnohospodárom predať obilie ešte z minuloročnej úrody bez toho, aby museli cenovo konkurovať lacnému ukrajinskému.

„Na jednej strane si plne uvedomujeme, že obmedzenie dovozov musí podliehať vzájomnej koordinácii s Bruselom. Na strane druhej sa ale momentálne nachádzame v takej mimoriadne závažnej situácii, že bez zavedenia takejto formy reštrikcie by sme spôsobovali nové straty slovenským pestovateľom s dopadom na stabilitu trhov a znižovanie konkurencieschopnosti našich firiem. Zároveň apelujem na našich pestovateľov, aby sa snažili čím skôr minuloročné obilie odpredať a uvoľniť tak sklady novej úrode, ktorú budú zberať už o pár mesiacov,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil MachoJozef BírešSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR