Slovensko sa stalo centrom Európskej asociácie zálohových systémov. Jej vytvorenie prichádza v kľúčovom čase, tvrdí Áč

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Priority Správcu zálohového sytému
Riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Poprední európski správcovia zálohových systémov na svojom valnom zhromaždení oficiálne spustili činnosť Európskej asociácie zálohových systémov (EDRSA), ktorá bola zaregistrovaná v Slovenskej republike.

Ako uviedol slovenský Správca zálohového systému (SZS), 17 zakladajúcich členov EDRSA tvoria správcovia zálohových systémov z Dánska, Estónska, Holandska, Fínska, Írska, Islandu, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Nemecka, Nórska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Slovenska a Švédska.

Zámery a priority EDRSA

Valné zhromaždenie na svojom zasadnutí tiež ustanovilo aj hlavné orgány Asociácie a schválilo jej rozpočet. Zakladajúci členovia uviedli, že medzi zámery a priority EDRSA bude patriť podpora inovácií, zvyšovanie efektivity a environmentálnej zodpovednosti zálohových systémov prostredníctvom spájania kľúčových hráčov z celého odvetvia, vrátane správcov zálohových systémov, tvorcov legislatívy, recyklátorov a poskytovateľov technológií.

Za prezidenta EDRSA bol zvolený generálny riaditeľ slovenského SZS Marián Áč. „Asociácia vstupuje na európsku a svetovú scénu zálohových systémov práve v čase, keď sa postupne implementujú nové nariadenia Európskej únie (EÚ) o zálohovaní a recyklácii, a vznikajú ďalšie národné zálohové systémy. Chceme slúžiť ako platforma pri implementácii týchto nariadení a pri zdieľaní informácií a poznatkov o zálohových systémoch. Zo širšieho pohľadu máme tiež ambíciu prispievať k formovaniu budúcnosti obehového hospodárstva a ochrane životného prostredia. Podávame ruku všetkým, ktorí majú podobné ciele,“ povedal v úvodnom príhovore Áč.

Vytvorenie EDRSA prichádza v kľúčovom čase

Generálny riaditeľ dodal, že vytvorenie EDRSA prichádza v kľúčovom čase, keď vlády a organizácie na celom svete čoraz viac uznávajú úlohu zálohových systémov pri znižovaní množstva odpadu a podpore opätovného použitia materiálov z vyzbieraných obalov. Asociácia sa zameria na kľúčové priority, akými sú štandardizácia, integrácia technológií, zapojenie spotrebiteľov a presadzovanie efektívnych politík zálohovania.

Áč dodal, že členstvo v asociácii je otvorené pre správcov zálohových systémov z EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Európske združenie voľného obchodu (EFTA), zatiaľ čo pridružené členstvo je otvorené pre správcov zálohových systémov z celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Áč
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSprávca zálohového systému